لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۰

جمهوری اسلامی در جستجوی مشتريان تازه برای نفت ايران


جمهوری اسلامی در جستجوی مشتريان تازه برای نفت ايران
جمهوری اسلامی در جستجوی مشتريان تازه برای نفت ايران

با افزايش تحريم های بين المللی با هدف مهار فعاليت های هسته ای ايران، تهران تلاش می کند برای حدود يک چهارم از نفت سالانه صادراتی خود مشتريان جديدی پيدا کند.

تهران برای فروش ۵۰۰ هزار بشکه نفت اضافی، يعنی حدود ۲۳ درصد از نفت سالانه صادراتی خود به چين و هند در تلاش است. اگر ايران نتواند تا اواسط ماه مارس سال جاری ميلادی مشتريان تازه ای برای اين ميزان از نفت صادراتی خود که معادل حجم خريداری شده توسط پالايشگاه های اروپايی در سال گذشته است، پيدا کند، مجبور خواهد شد بشکه های به فروش نرفته را در سوپرتانکرهای شناور انبار کند، و يا از توليد نفت خود بکاهد.

کشورهای عضو اتحاديه اروپا خريد نفت از ايران را کاهش داده اند. اتحاديه اروپا گفته است، به اندازه کافی ذخاير نفتی در اختيار دارد که در صورت توقف صادرات نفت ايران به کشورهای عضو اين اتحاديه با مشکلات اساسی روبرو نشود. تحليلگران در پی خبر تصميم ايران داير بر توقف صادرات نفت به بريتانيا و فرانسه که در وب سايت وزارت نفت ايران منتشر شد، می گويند تا کنون برخی از کشورهای اتحاديه اروپا خريد نفت از ايران را متوقف کرده اند و برخی ديگر نيز ميزان خريد خود را کاهش داده اند.

تصميم فرانسه و بريتانيا در توقف کامل خريد نفت از ايران، از نظر برخی تحليلگران بيشتر جنبه نمادين داشته است. با اين حال، تصميم ايران که اولين واکنش به هفته ها تهديد و تحريم های شديدتر است، تاثير روانی بر بازار جهانی نفت خواهد داشت. بازاری که نگران است، واکنش ايران، به افزايش بهای نفت منتهی شود.

شرکت های نفتی اروپايی از جمله توتال فرانسه، رويال داچ بريتانيا، رپسول اسپانيا و اِنی ايتاليا يا خريد کامل نفت و يا خريد قراردادی نفت از ايران را متوقف کرده اند.

درهمين حال به گزارش خبرگزاری رويترز اقدام ايران در توقف فروش نفت به فرانسه و بريتانيا با انتقاد مقام های چينی روبرو شده و پکن اقدام دولت ايران را که بر قيمت جهانی نفت تاحدی اثرگذار بود، مورد نکوهش قرار داد.

XS
SM
MD
LG