لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۴

آمریکا: تهران در مذاکرات هسته ای مسائل بزرگتری را حل کند


آمریکا: تهران در مذاکرات هسته ای مسائل بزرگتری را حل کند
آمریکا: تهران در مذاکرات هسته ای مسائل بزرگتری را حل کند

مقامات ایرانی و آمریکایی روز سه شنبه درباره احیای مذاکرات مربوط به برنامه هسته ای تهران، ابراز تمایل کردند.

استیون چو، وزیر انرژی ایالات متحده آمریکا و معاون او گفتند واشنگتن همواره به وارد کردن دوباره ایران به طرح تعویض سوخت علاقمند بوده است اما می خواهد درباره صداقت تهران درمورد مذاکرات مطمئن شود.

دنیل پونمن معاون وزیر انرژی آمریکا گفت ایران باید به مسائل گسترده تری در مذاکره با پنج کشور عضو دائم شورای امنیت و آلمان موسوم به « ٥+١ » رسیدگی کند.

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی می گوید ایران آماده مذاکره است اما امیدوار است که ٥+١ «رویکرد روشنی» را در مذاکره در پیش بگیرد و حقوق اتمی ایران را به رسمیت بشناسد. او این سخنان را در کنفرانسی خبری در روز سه شنبه ایراد کرد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا قرار است در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد خطاب به ایران بگوید در صورت سرپیچی ایران از وظایف بین المللی اش، هزینه غنی سازی اورانیوم برای تهران افزایش خواهد یافت.

روز دوشنبه آقای اوباما گفت اقدام علیه ایران مسلح به سلاح اتمی امکان پذیر است اما دیپلماسی راهی بسیار بهتر برای حل چنین بحرانی است.

پونمن، معاون وزیر انرژی آمریکا گفت از زمانی که ایران پیشنهاد ارائه سوخت از خارج برای استفاده در رآکتور پزشکی در ازای خروج بخشی از اورانیوم کمتر غنی شده ایران از کشور را نپذیرفت، «داده های مسئله تغییر کرده است».

ایالات متحده و بسیاری دیگر از کشورهای جهان به ایران مظنون هستند و می گویند تهران تحت پوشش برنامه صلح آمیز اتمی سعی دارد سلاح تولید کند. محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است این اتهام را رد می کند.

آقای احمدی نژاد می گوید تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران «غیرقانونی» و «توهین آمیز» است.

XS
SM
MD
LG