لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۵

سلطانيه: هيچ مدرکی استفاده ايران را از مواد هسته ای در امور نظامی ثابت نمی کند


سلطانيه: هيچ مدرکی استفاده ايران را از مواد هسته ای در امور نظامی ثابت نمی کند
سلطانيه: هيچ مدرکی استفاده ايران را از مواد هسته ای در امور نظامی ثابت نمی کند

ايران بار ديگر نگرانی بين المللی از اين که تهران با غنی سازی اورانيوم قصد ساخت تسليحات اتمی را دارد، رد کرد.

علی اصغر سلطانيه در وين پايتخت اتريش اين ادعا را که ايران قصد توليد سلاح هسته ای دارد، رد کرد. فرستاده ايران در آژانس بين المللی انرژی اتمی چنين استدلال کرد که تاکنون هيچ کسی شواهدی بر اين که ايران از مواد هسته ای برای امور نظامی استفاده می کند، نداشته است.

آقای سلطانيه گفت: چرا ما هنوز اين ادعا را در شورای حکام بررسی می کنيم؟ مساله خيلی ساده است. آن ها می دانند هر چند تا قطعنامه در نيويورک يا اينجا تصويب کنند ما برنامه اتمی را متوقف نمی کنيم. می دانند که برنامه غنی سازی را که برای اهداف مسالمت آميز است، متوقف نميکنيم.

فرستاده ايران در آژانس بين المللی انرژی اتمی سپس در اثبات شفافيت برنامه هسته ای کشور به بازديد رييس امور ايمنی آژانس از نيروگاه های ايران که در ماه اوت انجام شد، اشاره کرد.

در همين حال سه کشور اتحاديه اروپا که به مذاکره با ايران ادامه می دهند می گويند گزارش آژانس حاکی از آن است که ايران در مسير بسيار نگران کننده ای حرکت می کند، و با ايالات متحده در اين که ايران با آژانس به اندازه کافی همکاری نمی کند، هم عقيده اند.

ايران همچنان در رابطه با وظايف بين المللی خود به رفتار تحريک آميزش ادامه می دهد. ظرفيت غنی سازی اورانيوم بيست درصد را افزايش می دهد. سانتريفيوژ های پيشرفته ای نصب می کند و تسهيلات اتمی فاردو را بسط می دهد.

در آخرين گزارش آژانس بين المللی انرژی اتمی که در اوايل ماه جاری انتشار يافت برای اولين بار آمده است که آژانس به طور فزاينده ای نگران گزارش های اطلاعاتی معتبری است که دريافت کرده است. اين اطلاعات حاکی از آن است که ايران همچنان به فعاليت تسليحاتی سری خود، ادامه می دهد.

XS
SM
MD
LG