لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۰

صالحی: تهران آماده گفتگو در خصوص برنامه اتمی خود است


صالحی: تهران آماده گفتگو در خصوص برنامه اتمی خود است
صالحی: تهران آماده گفتگو در خصوص برنامه اتمی خود است

علی اکبر صالحی، وزير امور خارجه ايران، می گويد تهران آماده گفتگو در خصوص برنامه اتمی خود است. اين سخنان در شرايطی عنوان می شود که وزير امور خارجه روسيه تاکيد کرده است که جهان نبايد از توجه به برنامه اتمی ايران غافل شود.

علی اکبر صالحی می گويد تهران به صلح آميز بودن برنامه هسته ای خود اطمينان دارد و خواستار ادامه مذاکرات اتمی با قدرت های جهانی است.

آقای صالحی که پس از بازگشت از نشست سازمان همکاری شانگهای سخن می گفت افزود رييس جمهوری ايران در اين نشست تاکيد کرده است که ايران به دنبال سلاح هسته ای نيست زيرا رهبر جمهوری اسلامی اين امر را حرام می داند.

سخنان وزير امور خارجه ايران در شرايطی بيان می شود که چين و روسيه از ايران خواسته اند در مذاکرات اتمی انعطاف بيشتری نشان دهد.

روز چهارشنبه در حاشيه نشست سازمان همکاری شانگهای که در قزاقستان برگزار شد، رهبران چين و روسيه به طور جداگانه با محمود احمدی نژاد ملاقات کردند. بنا به گزارش ها، دميتری مدودف، رييس جمهوری روسيه، خواستار اقدامات سازنده تر جمهوری اسلامی برای حل بحران اتمی ايران شده است.

سرگی لاورف، وزير امور خارجه روسيه، گفت که آقای مدودف به همتای ايرانی اش گفته است تهران بايد شفاف تر با آژانس بين المللی انرژی اتمی همکاری کند و مقام های ايرانی بايد نقشی سازنده تر در مذاکرات گروه پنج بعلاوه يک، داشته باشند.

وزير امور خارجه روسيه افزود هر چند هم اکنون توجه ها به تحولات سياسی در جهان عرب است ولی نبايد از برنامه اتمی ايران غافل ماند زيرا بن بست موجود در بحران اتمی آن کشور همچنان باقی است.

علی اکبر صالحی می گويد محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، در ملاقات با همتای روس خود تاکيد کرده که تهران خواهان مذاکره با قدرت های جهانی است تا سوالات مربوط به برنامه اتمی ايران پاسخ داده شود.

برخی از ناظران مسائل ايران، اظهار تمايل احمدی نژاد به مذاکره با قدرت های جهانی را يکی از آخرين فرصت ها برای محدود کردن جاه طلبی های اتمی ايران برآورد می کنند.

سوزان ملونی و ری تکيه در مقاله ای در روزنامه نيويوک تايمز می نويسند در حالی که اختلافات ميان رهبری و رئيس جمهوری ايران افزايش می يابد اميد به ادامه مذاکرات اتمی کاهش می يابد.

اين کارشناسان مسائل ايران معتقدند تمايل رييس جمهوری ايران برای مذاکره به معنی اقدامی آشتی جويانه با آمريکا نيست ولی با کنار زدن احمدی نژاد، سياست خصمانه آيت الله خامنه ای در مقابل غرب حضور پررنگتری در سياست خارجی تهران خواهد داشت و در آن صورت به نظر نمی رسد که قدرت های جهانی بتوانند ايران را قانع کنند تا برنامه اتمی اش را به گونه ای معنادار محدود کند.

هفته گذشته گروه پنچ به علاوه يک، متشکل از آمريکا، روسيه، چين، بريتانيا، فرانسه و آلمان از ايران خواست مذاکرات اتمی با قدرت های جهانی را از سر گيرد.

گروه پنج به علاوه يک تاکيد کرده است که برای اطمينان از صلح آميز بودن برنامه اتمی ايران، موضوعات مهمی بايد مورد بحث قرار گيرد.

تاکنون ايران با درخواست های شورای امنيت برای تعليق غنی سازی اورانيوم و همکاری بيشتر با بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی موافقت نکرده است.

XS
SM
MD
LG