لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۵

مذاکرات اتمی ايران وارد روز پايانی خود می شود


مذاکرات اتمی ايران وارد روز پايانی خود می شود
مذاکرات اتمی ايران وارد روز پايانی خود می شود

نمايندگان ايران و شش قدرت بزرگ جهان امروز، شنبه، دومين و آخرين روز مذاکرات خود را برای بحث در مورد برنامه اتمی جنجال برانگيز ايران، آغاز کردند.

در اين گفتگوها سعيد جليلی، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ايران، و نمايندگان گروه موسوم به پنج بعلاوه يک که شامل پنج کشور عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد و آلمان می شود، شرکت دارند.

مقامات ايران می گويند که اين گفتگوها در «فضايی مثبت،» آغاز شده است. آقای جليلی روز جمعه با چندين هيئت نمايندگی نيز گفت و گوهای دو جانبه، بعمل آورد؛ اما روشن نيست که وی با ويليام برنز، معاونت امور سياسی وزارت خارجه آمريکا که نمايندگی آمريکا را بعهده دارد، گفتگويی کرده باشد.

فيليپ کرولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، می گويدايالات متحده مايل است آنگونه روند مذاکراتی را که واقعی و عملی بوده و در آن برنامه اتمی ايران کانون گفتگو قرار گيرد، مشاهده کند. آقای کرولی اضافه کرد که اين ديدارها فرصتی است تا جمهوری اسلامی ايران مسائلی را که موجب نگرانی جامعه بين المللی است، پاسخ گويد.

رسانه های دولتی ايران به نقل از ابوالفضل زهره وند، معاون رسانه ای دبيرخانه شورای امنيت ملی و عضو تيم مذاکره کننده جمهوری اسلامی، می گويند حقوق اتمی کشور در گفتگوها «موضوع مذاکره نبوده است.»

مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، گفته است که ايالات متحده انتظار «تحول چشمگيری» را از مذاکرات استانبول ندارد. اما آقای تونر اظهار داشت که مذاکره کنندگان آماده هستند پيشنهاد معاوضه سوخت را به شکل به روز شده آن به نسبت غنی سازی بيشتر اورانيوم در ايران پس از سال ۲۰۰۹، مورد بحث قرار دهند.

XS
SM
MD
LG