لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۰

گفتگوهای اتمی ايران وارد دومين روز خود شد


گفتگوهای اتمی ايران وارد دومين روز خود شد
گفتگوهای اتمی ايران وارد دومين روز خود شد

مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ايران و ديپلماتهای ارشد قدرت های بزرگ امروز، سه شنبه، آخرين روز گفتگوهای خود را در مورد برنامه اتمی جنجال برانگيز ايران، آغاز کردند.

نخستين روز گفتگوهای ژنو روز دوشنبه بدون هيچ صحبتی از پيشرفت، به پايان رسيد.

پس از گذشت يکسال و اندی مذاکره کنندگان برای نخستين بار، گرد يکديگر می آيند. انتظارات چندانی از اين دور از مذاکرات نمی رود و کارشناسان می گويند بزرگترين اميد در اين مرحله از مذاکرات محدود به اين امر است که ملاقات ها به گفتگوهای بيشتر، منتهی شود.

سعيد جليلی، مذاکره کننده ارشد ايران، با کاترين اشتون، رييس سياست خارجی اتحاديه اروپا، به همراه ديپلماتهای ارشد آمريکا، روسيه، چين، بريتانيا، فرانسه و آلمان، در اين نشست شرکت داشتند.

رسانه های ايران می گويند آقای جليلی مذاکرات را با اعتراض شديد نسبت به کشته شدن يک دانشمند اتمی ايران در هفته گذشته، آغاز کرد. در رويدادی جداگانه در يونان، منوچهر متکی، وزير امور خارجه ايران، گفت که اميدوار است گفتگوها به «نحو سازنده ای» ادامه يابد و نتيجه مثبتی، به ارمغان آورد.

بسياری از کشورهای غربی معتقدند که هدف جمهوری اسلامی ايران از برنامه غنی سازی اورانيوم ساختن تسليحات اتمی است؛ اتهامی که تهران آن را رد می کند.

XS
SM
MD
LG