لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

گزارش: متکی و جليلی به دعوت رسمی مذاکرات اتمی واکنش های متفاوتی نشان دادند


گزارش: متکی و جليلی به دعوت رسمی مذاکرات اتمی واکنش های متفاوتی نشان دادند
گزارش: متکی و جليلی به دعوت رسمی مذاکرات اتمی واکنش های متفاوتی نشان دادند

جمهوری اسلامی ايران از پيشنهاد جديد اتحاديه اروپا برای آغاز گفتگوی اتمی استقبال کرد و روز پنجشنبه دعوتی رسمی از ايران از سوی دفتر کاترين اشتون، مسؤل سياست خارجی اتحاديه اروپا، صورت گرفت. اين دعوت در حاشيه نشست وزرای خارجه و دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل، به عمل آمد.

منوچهر متکی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی، روز جمعه دعوت خانم اشتون را خبری خوب، توصيف کرد.

گروه پنج بعلاوه يک اخيراً اظهار تمايل کرده بود که گفتگو با ايران در مورد تبادل سوخت مورد نياز رآکتور تحقيقاتی تهران، پيگيری شود.

همين چند روز پيش بود که سخنگوی وزارت امور خارجه ايران از خانم اشتون انتقاد کرده بود که در اين رابطه کم تحرک است و زياد مسأله را جدی، پيگيری نميکند.

لحن و گفته آقای متکی نيز که جهت شرکت در نشست بين المللی در مورد پاکستان در بروکسل حضور دارد، انتقاد و گله مندی نشان نمی دهد. وزير امور خارجه ايران اظهار داشت خبر خوبی ست که دفتر خانم اشتون اين مسأله را پيگيری ميکند.

اما سعيد جليلی، دبير شورای عالی امنتيت ملی و مذاکره کننده ارشد ايران، روز جمعه لحنی ديگر داشت. آقای جليلی که بنوشته ايرنا در حاشيه نماز جمعه سخن ميگفت اظهار داشت تنها گزينه پنج بعلاوه يک، همکاری با ايران ست.

يک سخنگوی اتحاديه اروپا روز جمعه اظهار داشت کاترين اشتون بر اساس علائم مثبتی که از آقای جليلی ديده بود تصميم به اعلام جلسه ای در ماه آبان گرفت. بگفته خانم اشتون از آنجايی که آنها به مکاتبات وی از تابستان پاسخ مشخصی ندادند خود در مورد زمان و مکان گفتگو تصميم گرفت و آنرا اعلام کرد.

آخرين پاسخ آقای جليلی در ۱۵ تير ماه بود. ايرنا از سعيد جليلی نقل کرده است که وی به خانم اشتون نوشته بود سياست دوگانه تنبيه و تشويق غلط است و غرب بايد به حقوق ملت ايران احترام بگذارد که اشاره به حق استفاده از انرژی اتمی مسالمت آميز است. اين مطلب در ابتدای کليه قطعنامه های شورای امنيت سازمان ملل و آژانس بين المللی انرژی اتمی، ذکر شده است.

خانم اشتون جلسه ۳ روزه در وين را در ماه آبان پس از ديدار با هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، پيشنهاد کرده بود. فرانکو فراتينی، وزير امور خارجه ايتاليا، اظهار اميدواری کرده است که گفتگوها نتيجه بخش و نه محدود به برنامه اتمی بلکه در آينده شامل حقوق بشر نيز بشود.

تاريخهای دقيق هنوز اعلام نشده اند.

XS
SM
MD
LG