لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۸

آلمان: حتی مهيا بودن گزينه سلاح اتمی برای ايران غيرقابل پذيرش است


آلمان: حتی مهيا بودن گزينه سلاح اتمی برای ايران غيرقابل پذيرش است
آلمان: حتی مهيا بودن گزينه سلاح اتمی برای ايران غيرقابل پذيرش است

انگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در ديدار روز پنجشنبه خود با رهبران چين در پکن از اين کشور خواست به جامعه بين المللی برای تشويق ايران به کنار گذاشتن برنامه هسته ای اش، کمک کند. چين بزرگترين خريدار نفت ايران است، اما در دو ماه گذشته و در حالی که دو کشور در حال چانه زنی برای قرارداد جديد خريد نفت در سال ۲٠۱۲ بوده اند، ميزان خريد نفت خود را کاهش داده است.

همزمان، دبيرکل پيمان ناتو نيز ايران را به اجرای تعهدات بين المللی خود در رابطه با برنامه هسته ای اش، فراخوانده است.

مساله هسته ای ايران، اوضاع سوريه و بحران در حوزه يورو از موضوعهای مهم گفتگوهای انگلا مرکل با دولتمردان چينی است.

خانم مرکل در آغاز اين سفر رسمی سه روزه از رهبران چين اکيدا خواست که بر جمهوری اسلامی فشار وارد کنند تا در مورد برنامه هسته ای خود، بازتر و شفاف تر عمل کند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از يک منبع ديپلماتيک گزارش داد که خانم مرکل همچنين به چينی ها توصيه می کند که از فرصت تحريم خريد نفت ايران از سوی اروپا برای خريد مقادير بيشتری از نفت ايران سواستفاده نکنند و واردات نفتی از ايران را کاهش دهند.

چين که حدود ۵۵۷ هزار بشکه نفت در روز از ايران وارد می کند گفته است که قصدی برای توقف خريد نفت از جمهوری اسلامی ندارد و بگفته ناظران، چين حتی ممکن است با استفاده از فرصت، نفت ايران را با تخفيف مخصوص دريافت کند.

در همين حال روز پنجشنبه گيدو وستروله، وزير امورخارجه آلمان، پيش از ديدار با ايهود باراک، وزير دفاع اسراييل، در تل آويو گفت اين امری ضروريست که اجازه ندهيم دولت ايران به بمب اتم دسترسی يابد. بگفته وزير خارجه آلمان نه تنها قرار داشتن بمب اتم در دست جمهوری اسلامی غيرقابل قبول است بلکه حتی مهيا بودن گزينه سلاح اتمی برای ايران غيرقابل پذيرش است.

از سوی ديگر اندرس فو راسموسن، دبيرکل پيمان ناتو، در مصاحبه ای با صدای آمريکا در بروکسل با استناد به قطعنامه های شورای امنيت به ايران توصيه کرد که به تعهدات بين المللی خود عمل کرده و غنی سازی اورانيوم را متوقف کند. دبيرکل ناتو همچنين از ايران خواست که آزادی کشتيرانی را در آبراه استراتژيک تنگه هرمز، تضمين کند.

آقای راسموسن در پاسخ به سوالی در مورد ايجاد سپر دفاع موشکی ناتو ضمن تاييد بر اينکه ايران دارای فن آوری موشکی و اهداف دستيابی به توانايی اتمی است، تاکيد کرد که نصب سامانه موشکی ناتو در پاسخ به تهديد از جانب هيچ کشور مشخصی نيست بلکه صرفا واکنشی در قبال هرگونه تهديد است. راسموسن گفت که ۳٠ کشور جهان يا دارای فن آوری موشکی هستند و يا برای دستيابی به آن تلاش می کنند.

سخنگوی کترين اشتون، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، نيز در گفتگو با صدای آمريکا در بروکسل تاکيد کرد که هر چند اتحاديه، تحريمهای تازه ای در رابطه با انرژی و امور مالی عليه جمهوری اسلامی برقرار کرده ولی هدف نهايی دستيابی به راه حلی ديپلماتيک برای اين مشکل و بازگرداندن ايران به سر ميز مذاکره برای گفتگوهای پر معنا در مورد تدابير اطمينان بخشی است که از سوی خانم اشتون در مذاکرات سال پيش در استانبول، مطرح شد.

همزمان، آژانس بين المللی انرژی اتمی با صدور بيانيه ای در رابطه با سفر تازه پايان يافته هيات اعزامی آژانس به تهران خبر داد که اين هيات برای ادامه مذاکرات روزهای ۲۱ و ۲۲ فوريه، در تهران خواهد بود. ناظران بازگشت هيات به تهران در آينده نزديک را نشان از گونه ای پيشرفت در جهت حل بن بست کنونی بين ايران و جامعه جهانی می دانند.

XS
SM
MD
LG