لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۱

مطبوعات: روسيه خطر وقوع فاجعه ای نظير چرنوبیل را در نیروگاه بوشهر می بيند


مطبوعات: روسيه خطر وقوع فاجعه ای نظير چرنوبیل را در نیروگاه بوشهر می بيند
مطبوعات: روسيه خطر وقوع فاجعه ای نظير چرنوبیل را در نیروگاه بوشهر می بيند

در پی حمله ویروس استاکس نت به کامپیوترهای تأسیسات اتمی ایران کارشناسان اتمی روسیه نسبت به وقوع یک فاجعه هسته ای مشابه فاجعه چرنوبیل در نیروگاه بوشهر هشدار داده اند.

دیلی تلگراف چاپ لندن نوشته است مطابق قرارداد تهران با مسکو کارشناسان اتمی روسیه موظفند نیروگاه بوشهر را تا تابستان آینده تکمیل و راه اندازی کنند. اما بنا بر گزارش های سازمان های اطلاعاتی غرب، پس از حمله کرم استاکس نت به کامپیوترهای مراکز هسته ای جمهوری اسلامی، کارشناسان روسِ دست اندرکار این برنامه به کرملین هشدار دادند که تکمیل پروژه در مهلت مقرر ممکن است از نیروگاه هسته ای بوشهر، چرنوبیل دیگری در خلیج فارس بسازد.

با این حال به نوشته دیلی تلگراف تهران تأخیر در تکمیل پروژه نیروگاه بوشهر را لطمه به اعتبار بین المللی خود می داند؛ و بر راه اندازی آن در مهلت تعیین شده پافشاری می کند.

در همين حال بوستون گلوب به نقل از روزنامه نروژی آفتنپوستن از ادامه تلاش پنهان ایران برای دستیابی به تکنولوژی هسته ای خبر داده است. این روزنامه با اشاره به افشاگری های پایگاه اینترنتی ویکی لیکس می نویسد جمهوری اسلامی به رغم تحریم های بین المللی علیه برنامه هسته ای خود، در طول سال گذشته میلادی، برای خرید اورانیوم، کامپیوتر، سیستم های کنترل، و سانتریفیوژ برای راه اندازی نیروگاه های هسته ای و نيز واردات دیگر اجزا و قطعات مورد نیاز برای افزایش برد موشکی خود، با ۳۵۰ شرکت در سراسر جهان در تماس بوده است.

اما در ارتباط با مذاکرات قدرت های عمده جهان با ايران، نیویورک تایمز نوشته است پیروزی محمود احمدی نژاد بر موانع سیاسی داخلی و موفقیت وی در اجرای طرح قطع یارانه های دولتی جمهوری اسلامی، حکایت از آن دارد که وی احتمالاً قدرت را به طور کامل در دست گرفته است. این روزنامه می نویسد موفقیت اولیه دولت احمدی نژاد در زمینه داخلی به دولت وی اطمینان خاطر بیشتری داده است و ممکن است جمهوری اسلامی با اعتماد به نفس بیشتری در مذاکرات پیش روی گروه پنج بعلاوه یک، شرکت کند.

در خبری ديگر اکبر صارمی، فرزند علی صارمی، زندانی سیاسی که کمتر از یکماه پیش به اتهام محاربه در زندان اوین اعدام شد در نامه به روزنامه واشنگتن تایمز وعده پرزیدنت اوباما را به ایستادن در کنار ملت ایران یادآوری کرده است.

اما خبرگزاريهای جمهوری اسلامی ايران از سفر علی اکبر صالحی، سرپرست وزارت امور خارجه ايران به ترکيه خبر داده اند. بنابر گزارش ايسنا و خبرگزاری فارس، آقای صالحی با هدف بحث پيرامون بحران سياسی جاری در لبنان با مقامهای ترکيه، روز دوشنبه وارد آنکارا شد. گفته می شود اين سفر پس از مکالمه تلفنی روز شنبۀ محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی ايران با رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، صورت گرفته است که در جريان آن آقای احمدی نژاد خواستار رفع سريع بحران لبنان شده است. در گزارش خبرگزاری ايسنا همچنين اعلام شده است که علی اکبر صالحی امروز، سه شنبه، به سنگال سفر خواهد کرد.

از سوی ديگر علی اصغر سلطانیه و سعید جلیلی از جمله مقاماتی بودند که در پایان سفر گروهی از سفرای خارجی به ایران و بازدید از شماری از تأسیسات هسته ای ایران موضع دولت جمهوری اسلامی در مورد فعالیتهای هسته ای کشور را درجمع میهمانان بیان کردند.

آقای سلطانيه گفت: «اگر سوخت خودمان آماده شود، نیازی به گفتگو با گروه وین نیست.» سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی دعوت از نمایندگان ۱۲۱ کشور برای بازدید از تأسیسات هسته ای کشور را نشان حسن نیت ايران توصیف کرد. اما اتحادیه اروپا، آمریکا، روسیه و بسیاری دیگر از کشورها گفته اند چنین بازدیدی جزو وظایف کارشناسان آژانس است.

XS
SM
MD
LG