لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۰

ديلی تلگراف: ايران مذاکرات محرمانه تازه ای را با قدرت های بزرگ آغاز کرده است


ديلی تلگراف: ايران مذاکرات محرمانه تازه ای را با قدرت های بزرگ آغاز کرده است
ديلی تلگراف: ايران مذاکرات محرمانه تازه ای را با قدرت های بزرگ آغاز کرده است

روزنامه دیلی تلگراف چاپ لندن از مذاکرات اتمی محرمانه ای بین ایران از یک طرف و فرانسه، روسیه و ایالات متحده از طرف دیگر خبر می دهد. این مذاکرات که ترکیه آن را هدایت میکند از سه عضو شوارای امنیت می خواهد به تحریم هایی که اقتصاد ایران را فلج کرده است پایان داده شود به شرط آنکه تهران مقدار قابل ملاحظه ای از اورانیوم غنی شده خود را واگذار و همچنین غنی سازی را متوقف سازد. این مذاکرات به نوشته این روزنامه در پی ملاقات وزیران خارجه ایران و ترکیه در اوایل دسامبر در بحرین پا گرفت. این مقاله به نقل یک دیپلمات آمريکایی که نامش فاش نشده می گوید: «دودلی ما این است که آیا می بایست با خروج اورانیوم غنی شده از ایران به اصطلاح پول برده خودمان را به جیب بریزیم و یا اینکه منتظر بمانیم به امید اینکه تحریم های وضع شده علیه ایران کارگرتر واقع شوند؟»

خبرنگار کریستین ساینس مانیتور از ترکیه گزارش می دهد که جنبش سبز تصمیم گرفت در مراسم عاشورای امسال در زیر زمین باقی بماند. این روزنامه با استناد به مدارک تازه ای که توسط ویکی لیکس نشت شده ادامه می دهد که در پی نا آرامی های عاشورای سال گذشته که منجر به کشته شدن ۸ نفر در تهران شد، تعدادی از تلگرام هایی که توسط کنسولگری آمریکا در باکو به واشنگتن مخابره شد خبر از اغتشاشات بیشتر و جدی تر در ایران می داد و این در حالی است که برای اپوزیسیون ایران عاشورای سال گذشته آخرین باری بود که امید میلیون ها ایرانی برای اصلاحات دموکراتیک به وضوح به چشم می خورد.

اما نجمیه بزرگمهر، خبرنگار فایننشال تایمز در تهران، از بستری شدن محمد نوریزاد، فیلمساز ایرانی، که به مدت شش روز اعتصاب غذا کرده بود، گزارش می دهد. وی می نویسد که نوریزاد نماد شکافی در هیات حاکمه ایران شده که آرزوی شهادت در روز عاشورا را طلب می کند تا به آنچه بی عدالتی نظام می خواند، پایان دهد. نوریزاد که تا هنگام دستگیریش در پی اعتراض به نحوه برخورد جمهوری اسلامی با معترضین به نتایج انتخابات یک فیلمساز اصولگرا محسوب می شد، درخواست های میرحسین موسوی را برای پایان دادن به اعتصاب عذای خود رد کرده است.

XS
SM
MD
LG