لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۹

کاترين اشتون رياست نمايندگی بين المللی را در مذاکرات هفته آينده با ايران بر عهده دارد


کاترين اشتون رياست نمايندگی بين المللی را در مذاکرات هفته آينده با ايران بر عهده دارد
کاترين اشتون رياست نمايندگی بين المللی را در مذاکرات هفته آينده با ايران بر عهده دارد

مذاکرات ميان ايران و قدرتهای غربی درمورد برنامه هسته ای جمهوری اسلامی هفته آينده در ژنو از سر گرفته می شود. دفتر کاترين اشتون، مسؤل سياست خارجی اتحاديه اروپا، روز سه شنبه اعلام کرد که مذاکرات در روزهای ششم و هفتم دسامبر -- پانزدهم و شانزدهم آذرماه -- در سوئيس انجام خواهد شد. در اين نشست، سعيد جليلی، رييس هيات مذاکره کننده جمهوری اسلامی، با کاترين اشتون، که رياست هيات نمايندگی بين المللی را برعهده دارد، ملاقات می کند. سخنگوی خانم اشتون می گويد جمهوری اسلامی با ارسال پيامی با پيشنهاد وی در زمينه برگزاری ديدار در ژنو در زمينه برنامه هسته ای ايران، موافقت کرده است.

خبر ديدار مقامات جمهوری اسلامی با کشورهای غربی درمورد برنامه هسته ای ايران درحالی منتشر می شود که محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی، روز سه شنبه در يک کنفرانس مطبوعاتی گفت دشمنان قصد داشتند سانتريفيوژها در تاسيسات هسته ای ايران را از کار بيندازند. محمود احمدی نژاد بدون نام بردن از ويروس استاکس نت گفت نرم افزارهايی به صورت محدود در قطعات الكترونيكی نصب شده بود که موجب شد برخی از سانتريفيوژها دچار مشكل شود اما به گفته وی «اين موضوع كشف و برطرف شده است.»

محمود احمدی نژاد اين مطالب را درحالی عنوان کرد که علی اکبر صالحی، رييس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی، پيشتر گزارشهای مبنی بر اينکه مشکلات تکنيکی، تلاشهای ايران را در زمينه غنی سازی اورانيوم با مشکل مواجه کرده است، رد کرده بود.

علی اکبر صالحی در سخنانی درمورد تاثير ويروس استاکس نت بر تاسيسات غنی سازی اورانيوم ايران اعلام کرده بود که «اين ويروس با يک ديوار و بن بست مواجه شد و تيرهای دشمنان به سنگ خورد و اهدافی را كه آنها در يک سال گذشته به آن اميد بسته بودند، ناكام گذاشت.»

سخنان رييس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی واکنشی بود به گفته های مقام های نزديک به آژانس بين المللی انرژی اتمی که اعلام کرده اند مشکلات تکنيکی برنامه اتمی ايران را کند کرده است.

XS
SM
MD
LG