لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۷

ديپلمات روسی: تا تحريمها برقرار ست ايران به پيمان شانگهای پذيرفته نخواهد شد


ديپلمات روسی: تا تحريمها برقرار ست ايران به پيمان شانگهای پذيرفته نخواهد شد
ديپلمات روسی: تا تحريمها برقرار ست ايران به پيمان شانگهای پذيرفته نخواهد شد

يک ديپلمات روسيه ميگويد بلوک امنيتی تحت رهبری روسيه و چين تا زمانی که تحريمهای سازمان ملل متحد عليه ايران برقرار باشد، ايران را در اين بلوک نخواهد پذيرفت. اين ديپلمات روسی اين اظهارات را در پی ديدار وزيران سازمان همکاری شانگهای در شهر تاشکند در ازبکستان بيان داشت. ايران برای پيوستن به اين سازمان ابراز علاقه کرده است. سازمان همکاری شانگهای افزون بر روسيه و چين دربرگيرندۀ قزاقستان، ازبکستان، تاجيکستان، و قرقيزستان است.

در همين حال سلسو آموريم وزير امور خارجه برزيل روز يکشنبه در يک گفتگوی خبری گفت عليرغم تلاش تهران در ادامه غنی سازی اورانيوم به نظر او هنوز امکان توافق بر سر برنامه اتمی بحث انگيز ايران از طريق مذاکره موجود است. او می گويد حال زمان آن است تا گروه وين از جمله آمريکا، روسيه و فرانسه و آژانس انرژی اتمی نسبت به اين توافق واکنش مثبت نشان داده و مجددأ بر سر ميز مذاکره بنشينند. آموريم معتقد است اساس مذاکرات هفته گذشتۀ رييس جمهوری برزيل با همتای ايرانی خود مبادلۀ سوخت اتمی بوده است و کشورهای گروه وين نمی بايست به دليل عدم دستيابی به توافق فوری بر سر ادامه غنی سازی اورانيوم از سوی ايران، برنامه تحريم و انزوای بين المللی ايران را پيگيری کنند. زيرا به گفته او اين عکس العملِ جامعه جهانی به اعتماد شکنندۀ ايران و باور اين کشور به اثربخشی مذاکره آسيب می رساند.

به موجب توافقی که هفتۀ گذشته و با پادرميانی ترکيه و برزيل به ثمر رسيد، ايران ۱۲۰۰ کيلوگرم اورانيوم کمتر غنی شدۀ خود را به ترکيه می فرستد تا در ازای آن ميلۀ سوخت اتمی برای رآکتور پژوهشی پزشکی خود در تهران، دريافت کند. طرفينِ توافق می گويند با اين شيوۀ جامعه بين المللی امکان کنترل بيشتری بر روند فعاليتهای هسته ای ايران خواهد داشت. از سوی ديگر در صورت تصويب تحريم ايران از سوی کشورهای گروه وين، ايران نيز توافق خود با ترکيه و برزيل را ملغی خواهد کرد.

کشورهای غربی معتقدند هدف برنامۀ اتمی ايران توليد سلاح هسته ای است، اتهامی که همواره از سوی ايران رد شده است. وزير امور خارجه برزيل بهانه قرار دادن اين اتهام از سوی کشورهای غربی برای تحريم تهران را مشابه حمله نيروهای متحد به عراق در سال ۲۰۰۳ می داند که بر اساس تصورِ واهیِ وجود سلاحهای کشتار جمعی در آن کشور صورت گرفت و خسارات زيادی برای طرفين به بار آورد.

در رويدادی ديگر اسفنديار رحيم مشايی رئيس دفتر محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران در شورای عالی ايرانيان مقيم خارج از کشور گفته است ما را با قطعنامه تهديد می کنند، ولی اکنون قطعنامه برای ما نان صبحانه شده است و ديگر از آن نمی ترسيم. رئيس دفتر محمود احمدی نژاد با اشاره به اجماع جهانی عليه ايران تصريح کرد که تفنگ ما پر است اما تفنگ آنها خالی و اسباب بازی است. به همين دليل آنها سعی می کنند مانع سرمايه گذاری در ايران شوند. آقای رحيم مشايی گفت که دولت محمود احمدی نژاد می خواهد در جهان يک مقتدر مهربان باشد.

XS
SM
MD
LG