لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۱

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران محکومیت نسرین ستوده را «بی عدالتی مفرط» در قوه قضائیه خواند


کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران محکومیت نسرین ستوده را «بی عدالتی مفرط» در قوه قضائیه خواند
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران محکومیت نسرین ستوده را «بی عدالتی مفرط» در قوه قضائیه خواند

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» صدورحکم یازده سال حبس تعزیری را برای نسرین ستوده، وکیل سرشناس مدافع حقوق بشر «بی عدالتی مفرط در قوه قضائیه» خواند و خواستار لغو این حکم در دادگاه تجدید نظر شد.

هادی قائمی سخنگوی کمپین دفاع از حقوق بشر در ایران گفت:«این حکم هیچ پایه حقوقی و قضایی ندارد و با هدف حذف یکی از مدافعان پیشرو حقوق بشر از عرصه فعالیت از طریق یک بی عدالتی محض صادر شده است.»

شعبه ٢٦ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی خانم ستوده را به یازده سال حبس تعزیری، بیست سال محرومیت از وکالت و ارائه خدمات حقوقی و بیست سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرد. خانم ستوده به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به پنج سال زندان، به خاطر «عدم رعایت حجاب اسلامی در یک ویدیوی سخنرانی» به پنج سال حبس و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شده است.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده در گفت و گو با کمپین این حکم را «بسیار عجیب و ناعادلانه» خواند. با این حال به گفته او خانم ستوده در جریان محاکمه خود به رئیس دادگاه گفته بود که بازجویان به او گفته اند نمی گذارند او به کمتر از ده سال زندان محکوم شود.

به گفته هادی قائمی:«خانم ستوده هیچ قانونی را نقض نکرده است اما به دلیل تعهدش به قوانین ایران و قوانین بین المللی در سیستم قضایی ایران که اصرار به نقض حقوق بشر دارد، زندانی شده است.»

نسرین ستوده در ١٣ شهریور بازداشت شد و از آن پس تاکنون در سلول انفرادی در زندان اوین به سر می برد. بنا به بیانیه این نهاد مدافع حقوق بشر در ایران، این وکیل دادگستری در دوران بازداشت خود برای مدت های طولانی از تماس با وکیل و اعضای خانواده خود محروم بوده و در اعتراض به شرایط زندان و عدم رعایت مراحل قضایی و نقض حقوق خود، سه بار اعتصاب غذای خشک دست زده که اورا با خطر مرگ روبرو کرده است.

به نوشته این بیانیه خانم ستوده که مادر دو فرزند است، در زندان برای دادن اعترافات دروغین مورد شکنجه قرار گرفته است. و وخامت وضعیت جسمی او به حدی بوده است که فرزندانش از دیدن او دچار شوک شده اند.

هادی قائمی، سخنگوی «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» در واکنشی به صدور حکم سنگین خانم ستوده گفته است: «تردیدی نیست که این صدور این محکومیت، یک حکم سیاسی است که با نقض آشکار عدالت و انصاف و با هدف منفعل کردن یکی از مدافعان برجسته حقوق بشر ایران صادر شده است.»

نسرین ستوده وکالت عده زیادی از بازداشت شدگان پس از انتخابات ایران را برعهده داشت. او همچنین وکیل پرونده شیرین عبادی ، وکیل مدافع حقوق بش و برنده جایزه صلح نوبل بود. به نوشته این بیانیه، خانم عبادی برای ایجاد آگاهی از وضعیت نسرین ستوده و کسب حمایت شورای حقوق بشر سازمان ملل، تحصنی در برابر دفتر شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو برگزار کرد.

بیانیه کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران محکومیت خانم ستوده و عده ای دیگر از وکلا و فعالان حقوق بشر را «بخشی از حمله سازمان دهی شده علیه وکلای مدافع و فعالان حقوق بشر در ایران» دانسته و آن را بیانگر بی توجهی کامل جمهوری اسلامی ایران به هنجارهای تعیین شده توسط جامعه بین المللی برای محافظت از حقوق بشر» دانسته است.

آقای قائمی در پایان این بیانیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواسته است به بحران حقوق بشر در ایران رسیدگی کند.

ناوی پیلای، کمیسر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل روز ٢٣ نوامبر سال ٢٠١٠ نسبت به پرونده خانم ستوده ابراز نگرانی عمیق کرد و وضعیت وی را «بخشی از سرکوب گسترده و دشواری فزاینده مدافعان حقوق بشر در ایران» خواند.

XS
SM
MD
LG