لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۱

گزارش: ايران و کره شمالی همچنان در کانون توجه مطبوعات بين المللی قرار دارند


گزارش: ايران و کره شمالی همچنان در کانون توجه مطبوعات بين المللی قرار دارند
گزارش: ايران و کره شمالی همچنان در کانون توجه مطبوعات بين المللی قرار دارند

تحولات اخير در زمينه فعاليتهای تحريک آميز کره شمالی همچنان بخش مهمی از خبرها را تحت الشعاع خود قرار داده است. تهران و پيونگ يانگ در طول سه دهه گذشته روابط گسترده نظامی با يکديگر برقرار کرده و در توسعه و ايجاد سيستم موشکی، زيردريايی وسلاحهای کوچک، همکاری کرده اند. سرويسهای اطلاعاتی آمريکا و متحدانش نيز طی سالها بارها محموله های تسليحاتی کره شمالی به مقصد ايران را کشف کرده اند و قانونگذاران و متخصصين منع گسترش تسليحات اتمی ميگويند کره شمالی فرومانده بدنبال ارز، ميتواند با گسترش اينگونه بستگی های نظامی و بويژه در زمانی که جمهوری اسلامی در توليد سوخت اتمی با چالش روبرو شده است، نياز ايران را فراهم کند.

وال استريت جورنال مينويسد ايران در ماههای اخير به گسترش توليد سوخت اتمی در نطنز ادامه داده و ديده بان اتمی سازمان ملل، از تلاشهای دولت ايران در ساخت سانتريفيوژهای پيشرفته مانند پی - ۲ خبر داده اما «اولٍی هاينون» بازرس ارشد پيشين آژانس بين المللی اتمی، روز دوشنبه ضمن آنکه گفت هنوز علامتی حاکی از استقرار اين دستگاه در مراکز اتمی ايران در دست نيست، افزود جمهوری اسلامی ميتواند سانتريفيوژهای پيشرفته تری در سايتهای مخفی مستقر کرده باشد.

در همين حال در مقاله ديگری بقلم فرناز فصیحی در وال ستریت جورنال کفته می شود که مجلس شورای اسلامی قصد استیضاح دولت محمود احمدی نژاد را داشت ولی با مداخله آیت الله خامنه ای این اقدام صورت نگرفت. این مقاله می افزاید طرح استیضاح احمدی نژاد که مستلزم حمایت ۷۴ نماینده مجلس است تا کنون توانسته است پشتیبانی ۴۰ نماینده را کسب کند. در طرح استیضاح آمده است که از جمله تخلفات دولت احمدی نژاد واردات غیر قانونی فرآورده های نفتی، عدم شفافیت در بودجه و برداشتن میلیونها دلار از ذخائر ارزی کشور بدون کسب تایید از مجلس اسلامی است.

وال ستریت جورنال نتیجه گیری میکند که این طرح استیضاح نشان دهنده فشار روزافزون داخلی بر دولت است. اعلام حذف یارانه های مواد غذایی و سوخت، و اقتصادی که تحت فشار تحریم های بین المللی در تنگنا قرار گرفته به شکاف در هیئت حاکمه ایران دامن زده است و دولت را واداشته که اقدامات امنیتی را تشدید کند و افراد بیشتری از مخالفان را دستگیر کند تا از ناآرامی های احتمالی جلو گیری بعمل آورد.

روزنامه گاردین چاپ لندن از کاهش احتمالی مجازات سکینه محمدی آشتیانی که چندی پیش به مرگ محکوم شده بود خبر میدهد و مینویسد که امکان این کاهش روز دوشنبه توسط محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی، در مصاحبه ای با پرس تی وی اعلام شد. بنوشته این روزنامه اگر مقامات قضایی ایران از جان سکینه محمدی آشتیانی بگذرند، این یک پیروزی برای فعالان حقوق بشر و رسانه های جهانی حساب میشود که برای نجات جان این زن ایرانی وقت بسیاری را صرف کرده اند. گاردین در پایان این مقاله خاطر نشان میکند که صحبت از نجات احتمالی این زن در حالی صورت میگیرد که مقامات قضایی اعلام کرده اند که حکم اعدام شهلا جاهد، معشوقه ستاره پیشین ستاره فوتبال ایران، ناصر محمد خانی، هفته آینده به اجرا در خواهد آمد. شهلا جاهد متهم بقتل همسر این فوتبالیست است و پرونده جنایی او سالهاست که توجه عموم را بخود جلب کرده است.

سرانجام روزنامه دیلی تلگراف چاپ لندن با نشان دادن مدل خودرو پژو محمود احمدی نژاد از قصد به حراج گذاشتن این خودرو توسط ريیس جمهور ایران مینویسد و میگوید که عواید ناشی از فروش خودروی پژوی قدیمی رئیس جمهور به تأمین مسکن محرومان اختصاص یافته است. صادق محصولی، وزیر رفاه در دولت دهم جمهوری اسلامی، روز یکشنبه اعلام کرد که این خودرو در یک حراج بین المللی بفروش گذاشته خواهد شد. چندی پیش محمود احمدی نژاد خانه ای به مساحت ۱۷۵ متر در نارمک، دو حساب بانکی و این پژو قدیمی را بعنوان تنها داراییهای خود، اعلام کرده بود. برخی ناظران به این نکته اشاره می کنند که بهای این اتومبیل قدیمی آنچنان اندک است که براستی هیچ باری از دوش بنیاد مسکن مهر برنخواهد داشت.

XS
SM
MD
LG