لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۷

کروبی: آيت الله خامنه ای راغب به انتخاب مير حسين موسوی برای نخست وزيری نبود


کروبی: آيت الله خامنه ای راغب به انتخاب مير حسين موسوی برای نخست وزيری نبود
کروبی: آيت الله خامنه ای راغب به انتخاب مير حسين موسوی برای نخست وزيری نبود

مهدی کروبی برای نخسيتن بار طی بيانيه ای به دامنه اختيارات ولی فقيه يعنی شخص آيت الله خامنه ای پرداخته است

بنوشتۀ مهدی کروبی آنچه امروز تحت عنوان ولايت فقيه شاهد انجام آن هستيم، با انديشه و عملکرد آيت الله خمينی متفاوت است. به عقيدۀ آقای کروبی دامنۀ بی پايان اختيارات ولی فقيه تيشه به ريشۀ نظام و قانون اساسی جمهوری اسلامی که برخواسته از رای مردم است ميزند.

اختيار و دامنۀ ولايت فقيه بگفتۀ مهدی کروبی آنقدر توسعه داده شده است که در مواردی اين مقدار اختيار از سوی خداوند به پيامبران و ائمه معصومين نيز داده نشده است. او حتی اظهار ميدارد که باور ندارد خدا نيز چنين حقی را برای برخورد با بندگانش برای خود در نظر نگرفته باشد. آقای کروبی با اشاره به آنکه در مذهب شيعه انتقاد از حاکم واجب شرعی است پرسيده است چگونه ميتوان کهريزکی کردن مردم، آباد کردن قبرستانها، حمله به مراجع و اصول قانون اساسی را تحت عنوان نظر رهبری توجيه کرد؟ مهدی کروبی سپس در ارتباط با دوران ولايت آيت الله خمينی به موارد متعددی از اختلاف نظر مقام های سياسی و چهره های مذهبی با بنيانگذار انقلاب اسلامی اشاره ميکند که به گفته وی با اتهام ضديت با ولايت فقيه روبرو نشدند. کروبی مشخصاً به ماجرای اختلافات آيت الله خامنه ای در دهه شصت اشاره ميکند که به عنوان رييس جمهور راغب به انتخاب مير حسين موسوی برای نخست وزيری نبود اما اصرار مجلس شورای اسلامی و حمايت آيت الله خمينی سرانجام منجر به اين انتخاب شد.

آقای کروبی همچنين به جريان تحليف رياست جمهوری آيت الله خامنه ای در سال ۱۳۶۴ پرداخته است که طی آن آيت الله خامنه ای به رغم اعلام التزامِ سوگند رياست جمهوری اظهار ميدارد که تمام ابزار های اجرايی در اختيار وی نيست. مهدی کروبی اين بيان را از سوی آيت الله خامنه ای ادامه نارضايتی وی نسبت به ديدگاه آيت الله خمينی تلقی ميکند، اما ميگويد هيچگاه کمترين تعرّض يا مزاحمت برای آيت الله خامنه ای پيش نيامد و ايشان هدف تيرهای تهمت قرار نگرفتند. اين در حاليست که پس از وفات آيت الله خمينی قانون اساسی بازنگری شد و طی اين بازنگری ولايت فقيه به ولايت مطلقه فقيه تغيير يافت.

وکيل حزب مشارکت می گويد تنها مَحاکم قضايی می توانند حکم انحلال احزاب را صادر کنند

به گزارش ايلنا هوشنگ پوربابايی تصريح کرده است که طبق اصل ۲۶ قانون اساسی فعاليت احزاب منوط به اخذ مجوز از وزارت کشور نيست و اين مجوز تنها يک امتياز، تلقی می شود؛ به همين دليل احزاب و سازمان های بسياری بدون مجوزِ کميسيون ماده ۱۰ احزاب، فعاليت می کنند.

نماينده دادستان تهران با زندانيان سياسی بند ۳۵۰ اوين ديدار و گفتگو کرد

در ديدار نماينده دادستان تهران از بند ۳۵۰ اوين، زندانيان از وضعيت بَدِ بهداشتی و کمبود امکانات رفاهی شکايت کرده اند. آنان با توجه به گرمای هوا ،از نبودن تهويه و خنک کننده در بند شکايت داشتند.

جمعی از استادان دانشگاه تربيت مدرس به ادامه بازداشت و محروميت دکتر قربانعلی بهزاديان نژاد اعتراض کرده اند

دکتر قربانعلی بهزاديان نژاد استاد دانشگاه و مشاور مير حسين موسوی بود و سال گذشته پس از حوادث عاشورا بازداشت شد. دکتر بهزاديان نژاد به همراه دکتر عليرضا بهشتی به تعليق از تدريس در دانشگاه محکوم شده است. آقای بهزاديان نژاد در بند ۷ زندان اوين به سر می برد.

زهرا مجردی: کسی پاسخگوی بی قانونی های اعمال شده بر زندانيان نيست

زهرا مجردی همسر محسن ميردامادی، دبيرکل حزب مشارکت، می گويد امروز در زندانها، دهها زن و دختر زندانی بلاتکليف داريم که هر کدام خود و خانواده هايشان با مشکلات روحی و جسمی دست به گربيان هستند. وی تصريح کرد که با توجه به مشکلات موجود، خانوادۀ زندانی سياسی بودن، يک شغل تمام وقت است. خانم مجردی نسبت به وضعيت سلامتی همسرش خود نيز ابراز نگرانی کرده است.

پس از گذشت ۲ سال از راه اندازی برج ميلاد هنوز امکانات رفاهی و گردشگری آن کامل نشده است

خبرگزاری ميراث فرهنگی در گزارشی با عنوان «برج ميلاد، تعطيل» نوشته است، رستوران گَردون، رستوران ويژه گالری آزاد، سالن ديد سربسته، تريای سالن ديد سربسته و فضاهای تجاری برج ميلاد هنوز راه اندازی نشده است . ميلاد نام برجِ مخابراتی تهران است که احداث آن از زمان غلامحسين کرباسچی، آغاز و سرانجام در دوران محمد باقر قاليباف افتتاح شد.

دانشجويان سيگاری دو ترم از تحصيل محروم می شوند

به گزارش خبرگزاری مهر دکتر سيد مهدی تفرشی، دبير شورای مرکزی انضباطی دانشجويان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنين گفته است در آئين نامۀ جديد انضباطی دانشجويان، استعمال دخانيات در دانشگاه و اماکن مرتبط يعنی هر فضايی که به دانشجو و دانشگاه مرتبط باشد تخلف اخلاقی محسوب می شود. وی موارد تنبيهی را از تذکر شفاهی تا درج در پرونده، و سرانجام دو ترم محروميت از تحصيل اعلام کرده است.

خبرگزاری ايلنا از طرح افزايش ۳ طبقه ای قبرهای ۳۰ ساله در گورستان بهشت زهرای تهران خبر داده است

در اين گزارش آمده است که در صورت اجرای اين طرح، ۳۰ درصد به ظرفيت بهشت زهرا افزوده خواهد شد. در سالهای اخير شهرداری و شورای شهر تهران از ايجاد گورستان های جديد، در شرق، غرب و شمال تهران خبر داده اند.

XS
SM
MD
LG