لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۱

قوه قضائيه توقيف پروانه فعاليتِ حزب مشارکت و سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی را تأييد کرد


قوه قضائيه توقيف پروانه فعاليتِ حزب مشارکت و سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی را تأييد کرد
قوه قضائيه توقيف پروانه فعاليتِ حزب مشارکت و سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی را تأييد کرد

مدير کل سياسی وزارت کشور: بر اساس حکم دادستانی ادامه فعاليتهای حزب مشارکت و سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی غيرقانونی است

محمود عباس زاده مشکينی مدير کل سياسی وزارت کشور با اعلام اين خبر افزود که بر اساس حکم دادستانی ادامه فعاليتهای اين دو حزب غيرقانونی است. وی تأکيد کرده که وزارت کشور از مقامات قضايی انحلال اين دو تشکل سياسی را درخواست کرده بود که تاکنون به اين درخواست پاسخی داده نشده بود. حزب مشارکت و سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی از تشکل های عمدۀ اصلاح طلب محسوب می شوند که بسياری از اعضای شورای مرکزی و حتی دبيرکل آن در حوادث پس از انتخابات رياست جمهوری سال گذشته بازداشت شده اند.

حميد رضا جلايی پور از رهبر جمهوری اسلامی خواست تا دستور آزادی فرزندش را صادر کند

حميد رضا جلايی پور از رهبر جمهوری اسلامی خواسته است تا دستور آزادی فرزندش محمد رضا، فعال سياسی اصلاح طلب و دانشجوی دانشگاه آکسفورد انگلستان، را صادر کند. وی تصريح کرده است که مقامات قضايی می گويند محمدرضا هيچ پرونده ای در دادستانی تهران ندارد اما ۵ نفر با حمله به خانه محل سکونت خانواده جلايی پور او را دستگير کرده اند. در همين حال فاطمه شمس همسر محمدرضا جلايی پور اعلام کرد که وی با حکم دادستانی مشهد بازداشت شده و در حبس انفرادی به سر می برد. محمدرضا جلايی پور سال گذشته هم بازداشت شده بود اما پس از سپردن وثيقه آزاد شد.

مانا نيستانی نشان شجاعت دريافت کرد

شبکه بين المللی مدافع حقوق کارتونيست ها «نشان شجاعت» سال ۲۰۱۰ ميلادی را به مانا نيستانی، کاريکاتوريست ايرانی، اهدا کرده است. مانا نيستانی در سال ۱۳۸۵ به اتهام چاپ يک کاريکاتور در روزنامه دولتی ايران به زندان افتاد و پس از آن ناگزير به ترک ايران شد. مانا نيستانی اين جايزه را به همه اقوام ايرانی هديه کرده است.

نماينده مجلس از وزير نفت می خواهد در مورد فروش گاز به پاکستان پاسخگو باشد

يکی از نمايندگان جناح اقليت در مجلس شورای اسلامی ايران می گويد که وزير نفت بايد در مورد فروش گاز به پاکستان پاسخگو باشد. سيروس سازدارنژاد به پارلمان نيوز گفته است پرسش از مسعود ميرکاظمی، وزير نفت، در دستور کار امروز مجلس قرار دارد. قرارداد ۲۵ ساله فروش گاز ايران به پاکستان هفته گذشته در تهران به امضا رسيد. وزير نفت ايران در حاشيه اين مراسم به پرسش خبرنگاران در مورد حجم مالی قرار داد پاسخ نداد. وی همچنين از وزير نفت در مورد نقش اسفنديار رحيم مشايی، رييس دفتر رياست جمهوری پرسيده و اين سخن را بيان کرده است که چرا پيش از آنکه قراردادی با پاکستان منعقد شود عمليات لوله گذاری با هزينۀ بالغ بر ۳ ميليارد دلار آغاز شده است؟ مسعود مير کاظمی چشم انداز اين طرح را فروش گاز به چين اعلام کردهاست اما در مورد نقش مشايی توضيحی نداده است.

فائو: جنگل های ايران به سرعت ناپديد می شوند

نماينده سازمان خواروبار و کشاورزی وابسته به سازمان ملل متحد، يا فائو، می گويد جنگل های ايران به سرعت ناپديد می شوند. به گزارش خبرگزاری مهر نماينده فائو در ايران می گويد که ناکارآمدی در سياست های ملی ايران از مهم ترين دلايل نابودی جنگل ها در کشور است. وی در همآيش روز جهانیِ مبارزه با بيابان زدايی تأکيد کرد که فقدان فرصت های اجتماعی به برداشت از جنگل ها به عنوان منابع سوخت و چوب منجر شده است.

عزت الله انتظامی روز يکشنبه سالروز تولد ۸۶ سالگی خود را جشن گرفت

عزت الله انتظامی، بازيگر سرشناس سينمای ايران در زمره هنرمندان معتبری است که تاکنون موفق به دريافت جوايزی متعدد شده است. عزت الله انتظامی کار خود از دهه ۱۳۴۰ و با ايفای نقش در آثار داريوش مهرجويی آغاز کرد. نقش های ماندگار در فيلم های گاو،آقای هالو، دايره مينا، کمال الملک ،ناصرالدين شاه آکتور سينما، هزار دستان، هامون، روز فرشته، بانو و گاو خونی از جمله دستآوردهای بيادماندنی اين بازيگر است.

زهرا رهنورد ندا آقا سلطان، شبنم سهرابی و ترانه موسوی را شهدای زن جنبش سبز ناميد

زهرا رهنورد با صدور بيانيه ای ندا آقا سلطان، شبنم سهرابی و ترانه موسوی را شهدای زن جنبش سبز ناميده است. همسر ميرحسين موسوی، از رهبران اپوزيسيون در ايران، به مناسبت نخستين سالگرد قتل ندا در بيانيه خود می نويسد: موقعيت کنونی جنبش مرهون پايداری زنانی است که در کنار همسران و فرزندان خود، جمعی پيشتازان از جنبش سبز هستند. وی همچنين تأکيد کرد که زنان ايرانی سالهاست که مطالبات خود را در چارچوب مبارزه برای برابری، رفع تبعيض و رفع خشونت اعلام کرده اند.

مجيد سعيدی عکاس ايرانی به ۳ سال زندان محکوم شد

مجيد سعيدی، در حوادث پس از انتخابات رياست جمهوری ايران بازداشت شده بود. در همين حال، ادوار نيوز از بيماری عبدالله مؤمنی، فعال دانشجويی، و کم توجهی مسئولان زندان اوين به بيماری وی خبر داده است. برخی منابع خبری، بيماری حمزه کرمی، مدير سايت جمهوريت را هم تأييد کرده اند. اين روزنامه نگار از ناراحتی قلبی رنج می برد اما با مرخصی وی موافقت نشده است. از سوی ديگر شيوا نظر آهاری، روزنامه نگار و عضو کميته گزارشگران حقوق بشر، پس از تحمل ۱۰۰ روز زندان انفرادی به بند عمومی زندان اوين منتقل شده است. در شهر قم نيز شيرين فيروزی، همسر دکتر اکبر کرمی، بازداشت شده است. دکتر کرمی از سال گذشته در بازداشت به سر می برد. و در ادامۀ روند بازداشت ها در ايران، يونس سليمانی، مدير مسئول سابق يک نشريه دانشجويی، در شهرستان اردبيل بازداشت شده است.

تغيير اساسنامه دانشگاهها و مراکز آموزش عالی از اين پس تنها با پيشنهاد هيأت موسس صورت می گيرد

مجلس شورای اسلامی روز يکشنبه با تصويب اين طرح هر گونه نقش شورای عالی انقلاب فرهنگی را تنها به تأييد مشروط کرد. هيأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی بر سر تغيير اساسنامه و وقف اموال دانشگاه اختلاف دارند؛ اختلافی که ناظران آن را بيشتر سياسی می دانند.

ايران در سال ۱۳۸۹ روزانه ۱۸ ميليون ليتر بنزين وارد کرده است

فريد عامری، مدير عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی می گويد ايران در سال جاری روزانه ۱۸ ميليون ليتر بنزين وارد کرده است و اضافه کرد که هيچ محدوديتی در اين زمينه وجود ندارد. ايران اعلام کرده است که با احداث پالايشگاه ستاره خليج فارس در بندرعباس قصد دارد در زمينۀ توليد بنزين مورد نياز به مرحله خودکفايی برسد. اين در حالی است که دولت می گويد که از مهر ماه بنزين با نرخ آزاد ارائه خواهد شد.

کارشناسان از مرمت غير اصولی پل خواجو نگران هستند

خبرگزاری مهر در گزارشی تحت عنوان پل خواجو در آستانه تخريب به نگرانی کارشناسان از مرمت غير اصولی اين بنای تاريخی در اصفهان پرداخته است. در اين گزارش آمده است که مرمت غير اصولی پله ها، دهانه های خروجی آب و رمپ های جديد در بخشی از زاينده رود، اين بنا را با تهديد جدی مواجه کرده است. اميد عودباشی، کارشناس مرمت آثار تاريخی گفته است که سالها ست برای مرمت چنين بناهايی از سيمان استفاده نمی شود اما در پل خواجو از سيمان نامرغوب استفاده شده است. وی يکی از دلايل بروز حوادثی از اين دست را قطع ارتباط ميان سازمان ميراث فرهنگی و دانشگاهها ذکر کرده است.

کارشناسان ادامه عمليات راه سازی در پارک ملی گلستان را خطرناک توصيف کرده اند

آفتاب نيوز در اين باره نوشته است: در حالی که بر اساس بند ۳ تفاهم نامه بازسازی، راه ويژه پارک ملی گلستان هيچ گونه عمليات انفجاری نبايد در آن صورت گيرد، پوزه سنگی مقابل پل شماره ۱۰ تخريب شده است. پارک ملی گلستان قديمی ترين پارک ملی ايران است که بخشی از جاده تهران به مشهد از آن عبور می کند. دولت پس از سيل سال ۱۳۸۳ در صدد بازسازی اين جاده برآمد و اکنون کارشناسان می گويند ادامه اين عمليات، ساختار طبيعی اين پارک را با خطر مواجه کرده است.

XS
SM
MD
LG