لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

علی لاريجانی نسخه‌ای از نامۀ ۷ زندانی سياسی را به رييس قوۀ قضاييه ارجاع کرد


علی لاريجانی نسخه‌ای از نامۀ ۷ زندانی سياسی را به رييس قوۀ قضاييه ارجاع کرد
علی لاريجانی نسخه‌ای از نامۀ ۷ زندانی سياسی را به رييس قوۀ قضاييه ارجاع کرد

۷ زندانی سياسی در نامه ای به هيأت رييسۀ مجلس شورای اسلامی ميزان رعايت قوانين را مورد پرسش قرار دادند

هفت تن از زندانيان سياسی در نامه‌ای به هيأت رييسۀ مجلس شورای اسلامی با اشاره به تخلفات گسترده در مورد بازداشت‌ها، بازجويي‌ها و محاکمات غير قانونی چهره‌های سياسی، مطبوعاتی و زندانيان سياسی، خواستار تحقيق و تفحص مجلس در اين مورد شدند.

به گزارش وب سايت پارلمان‌نيوز، محسن امين‌زاده، سيد مصطفی تاج‌زاده،عبدالله رمضان‌زاده، محسن صفايی فراهانی، فيض‌الله عرب سرخی، محسن ميردامادی و بهزاد نبوی که اين نامه را امضاء کرده اند از هيأت رييسۀ مجلس خواستند تا با تحقيق و تفحص، ميزان رعايت قوانين جمهوری اسلامی ايران را در مورد بازداشت‌ها و محاکمه‌های انجام شده به اطلاع ملت ايران برساند.

بر پايۀ اين گزارش علی لاريجانی رئيس مجلس شورای اسلامی نيز نسخه‌ای از اين نامه را به آيت‌الله صادق آملی لاريجانی ارجاع داده است، تا رييس قوه قضائيه مسايل مطرح شده در نامه را که نويسندگان نسبت به آن ابراز نگرانی کرده اند، بررسی کند.

خاتمی: می‌خواهند يک نوع رفتار فاشيستی را به نام انقلاب و اسلام در جامعه جا بيندازند

محمد خاتمی رييس جمهوری پيشين ايران روز چهارشنبه با انتقاد از حمله به منزل و دفتر آيت‌الله صانعی، از مراجع تقليد شيعه در قم، گفت مي‌خواهند يک نوع رفتار فاشيستی را به نام انقلاب و اسلام در جامعه جا بيندازند.

به گزارش وب‌سايت کلمه، آقای خاتمی در ديدار با اعضای شورای مرکزی سازمان جوانان حزب اعتماد ملی با اشاره به حملۀ بامداد دوشنبۀ لباس شخصي‌ها به دفتر آيت‌الله صانعی گفت «وقتی اين طور با بيت آقای صانعی برخورد مي‌کنند بايد نگران بود.» به گفته آقای خاتمی نمي‌توانيم بگوييم اينها خودسر هستند که با آزادی و امنيت کامل هرگونه توهين و اهانت را انجام مي‌دهند. آن‌ها مجهز به تجهيزاتی هستند که در اختيار افراد عادی قرار نمی‌گيرد و اين مسألۀ ساده‌ای نيست.

در ادامۀ واکنشها به حملۀ روز يکشنبه به دفتر و منزل آيت الله صانعی و آيت الله منتظری، شماری از نمايندگان مجلس ضمن محکوم کردن اين واقعه خواستار برخورد با عوامل آن شدند

مسعود پزشکيان نمايندۀ اصلاح طلب مجلس با خلاف قانون خواندنِ حمله به بيوت دو مرجع تقليد شيعه، خواستار برخورد قانونی با اين افراد شد. اين نمايندۀ مجلس، با انتقاد از عدم جلوگيری از اينگونه اقدامات، و رواج اهانت به مراجع گفت که نيروی انتظامی در زمان انجام اين حرکات کجاست؟ سايت الف متعلق به احمد توکلی از نمايندگان اصولگرای مجلس نيز، با انتقاد از حمله به دفتر و منزل آيت الله صانعی، نوشت که اين اقدام، عکس سفارشات رهبری است. حميد رضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی هم عاملان اين واقعه را افرادی دانست که پای خود را جلوتر از رهبر می گذارند.

مجيد انصاری عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام ، و نماينده مجلس ششم، با هشدار دادن نسبت به ادامۀ اين اينگونه حرکات، گفت که کانون مشخصی در قم برای تخريب مراجع سازماندهی شده است.

حمله به دفتر و منزل آيت الله صانعی و آيت الله منتظری در قم تنها نه روز پس از اخلال در سخنرانی سيد حسن خمينی، نوۀ بنيانگذار جمهوری اسلامی صورت گرفت. عده ای از نيروهای لباس شخصی، که تصاوير آيت الله خامنه ای را در دست داشتند، روز يکشنبه بدليل حضور مهدی کروبی در منزل آيت الله صانعی، از مراجع تقليد شيعه، در مقابل آن مکان تجمع کرده، و به محل اقامت ايشان، آسيب رساندند. اين نيروها همچنين، به دفتر و منزل مرحوم آيت الله منتظری نيز حمله کردند.

XS
SM
MD
LG