لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۷

ميليون ها نفر در روز ۲۵ خرداد در سال گذشته در تهران راه پيمايی کردند


سال گذشته در روز ۲۵ خرداد تجمع گسترده ای در اعتراض به نتايج انتخابات رياست جمهوری در ايران برگزار شد

اين تجمع در خيابان انقلاب شهر تهران حد فاصل ميدان امام حسين تا ميدان آزادی و عموماً در سکوت برگزار شد که به تخمين برخی منابع داخلی، بيش از ۳ ميليون نفر در آن شرکت کردند. اين مراسم همچنين در شبکه های خبری سراسر دنيا، به طور گسترده ای منعکس شد

ميرحسين موسوی و مهدی کروبی از مردم دعوت کرده بودند که در خيابان انقلاب تهران، در فاصله ميدان امام حسين تا ميدان آزادی، تجمع کنند. اين دو نامزد معترض، برای اين تجمع درخواست مجوز قانونی کرده بودند، که صادر نشد. با اين وجود، بنا به تخمين برخی منابع داخلی، بيش از ۳ ميليون نفر در اين مراسم شرکت کرده اند.

تجمع ۲۵ خرداد به راه پيمايی سکوت معروف است. شرکت کنندگان، طبق قرار قبلی، يکديگر را به سکوت دعوت می کردند. اغلب شرکت کنندگان، نمادهای سبز به همراه داشتند و پلاکاردهايی با شعارهايی همچون «رای من کجاست؟»

ميرحسين موسوی و مهدی کروبی نيز پس از مدتی، به سيل جمعيت پيوستند تا به گفته خودشان، مردم را تنها نگذارند.

شبکه های خبری سراسر دنيا، راه پيمايی روز ۲۵ خرداد در ايران را به صورت گسترده ای پوشش دادند. فيلم ها و عکس هايی که شهروندان، با گوشی های موبايل شان از اين روز ثبت کردند، بارها در رسانه های رسمی منتشر شد.

مرتضی الويری: پس از اعلام آمار جانباختگان، هم دفتر پلمپ شد و هم ما دستگير شديم

مرتضی الويری در نامه ای به سانسور مصاحبۀ خود با روزنامه اصولگرای جوان اعتراض کرده است. آقای الويری سال گذشته يکی از اعضای ستاد انتخاباتی مهدی کروبی بود و بعد از انتخابات به عضويت ستاد پيگيری خانواده های آسيب ديده در حوادث خيايانی، انتخاب شد.

مرتضی الويری پس از آن که اين کميته اسامی ۶۹ نفر را به عنوان جان باختگانِ خشونت منتشر کرد به زندان افتاد. وی در نامۀ خود به روزنامه جوان نوشته است، بيش از نيمی از مصاحبۀ او حذف شده است.

در بخشی از متن اصلی مصاحبه آمده است که کميته پيگيری آسيب ديدگان شماره تلفن، نشانی دفتر، و نشانی الکترونيک خود را در رسانه ها، منتشر کرد و از مردم خواست تا اطلاعات خود را در اختيار اين کميته بگذارند. پس از هر تماسی کميته با درج مشخصات تماس گيرندگان اقدام به تحقيق و مصاحبه می کرد. وی تصريح کرد که ما حتی با مسئولان گورستان بهشت زهرا و اعضای شورای شهر تهران جلسه گذاشتيم اما پس از اعلام آمار جانباختگان، هم دفتر پلمپ شد و هم ما دستگير شديم.

همسر محمد نوری زاد سينماگر و روزنامه نگارِ در بند در مورد وضعيت سلامتی وی ابراز نگرانی کرده است

خانم ملکی به وب سايت کلمه گفته است که آقای نوری زاد به بند ۳۵۰ اوين که فاقد امکانات لازم است منتقل شده است. خانم ملکی همچنين از عفونت ريهِ همسرش خبر داده است. محمد نوری زاد از سال گذشته در پی انتشار نامه های سرگشاده، به رهبر جمهوری اسلامی بازداشت شد.

داود سليمانی و عيسی سحر خيز به زندان رجايی شهر منتقل شدند

منابع خبری اصلاح طلبان از انتقال داود سليمانی عضو ارشد حزب مشارکت و عيسی سحر خيز روزنامه نگار به زندان رجايی شهر خبر داده اند.

آقايان سليمانی و سحرخيز که در حوادث پس از انتخاباتِ سال گذشته بازداشت شده اند چند ماه پيش از اوين به زندان فرديس کرج منتقل شدند.

داود سليمانی هفتۀ گذشته نامه ای سرگشاده، خطاب به رهبر جمهوری اسلامی منتشر کرد. عيسی سحر خيز نيز خواستار اعزام نمايندگان تام الاختيار رهبر برای بررسی زندان ها شده بود.

محمد رضا جلايی پور بازداشت است

حميد رضا جلايی پور عضو ارشد جبهه مشارکت می گويد فرزندش محمد رضا را با وجود صدور قرار منع تعقيب بازداشت کرده اند. وی به پارلمان نيوز گفته است که ما حتی وثيقه را هم آزاد کرديم و محمد رضا در حال پيگيری دريافت گذرنامه اش بود. محمدرضا جلايی پور که در ستاد انتخاباتی ميرحسين موسوی فعاليت می کرد دانشجو دکترا در بريتانيا است. گفته می شود مأموران امنيتی اخيراً به وی اعلام کرده بودند که برای دريافت گذرنامۀ خود مراجعه کند اما در عوض او را بازداشت کردند. او سال گذشته نيز چندين ماه در زندان بود.

XS
SM
MD
LG