لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۱

رسانه ها از تلاش ايران برای پر کردن جای آمريکا در عراق و افغانستان خبر می دهند


رسانه ها از تلاش ايران برای پر کردن جای آمريکا در عراق و افغانستان خبر می دهند
رسانه ها از تلاش ايران برای پر کردن جای آمريکا در عراق و افغانستان خبر می دهند

نيويورک تايمز به نقل از مقام های آمريکايی و عراقی از حمله گسترده نيروهای امنيتی عراق به ستيزه جويان شيعه آن کشور خبر داده است. اين ستيزه جويان - که هوادار مقتدا صدر هستند؛ و از سوی دولت جمهوری اسلامی تجهيز و حمايت می شوند - مسئول بيشتر حملات مرگبار عليه نيروهای آمريکا شناخته شده اند. به نوشته اين روزنامه عدم تمايل دولت نوری المالکی - نخست وزير شيعه عراق - به مقابله با ستيزه جويان، نگرانی آمريکا را برانگيخته است.

در گزارشی در همين رابطه در وال استريت جورنال آمده است همزمان با تصميم آمريکا به بيرون کشيدن نيروهای نظامی اش از عراق و افغانستان، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سلاح های مرگبار بيشتری در اختيار ستيزه جويان آن دو کشور گذاشته است. هر چند واشنگتن بر اين باور است که دولت تهران در افغانستان به مراتب کمتر از عراق مداخله می کند، مقام های آمريکایی می گويند شواهدی در دست دارند که سپاه پاسداران راکت هايی با برد بيشتر در اختيار عناصر طالبان قرار داده که توان آنها را در هدف گرفتن نيروهای آمريکا و ناتو بالا برده است.

واشنگتن پست می نويسد جمهوری اسلامی، با استفاده از تجهيزات پيشرفته مخابراتی، اينترنت و تلفن های همراه مورد استفاده در آن کشور را همچنان زيرنظر دارد و در کار آنها اخلال می کند. به نوشته اين روزنامه مقام های آمريکایی اطلاع یافته اند که به رغم تحريم های اقتصادی عليه دولت تهران، برخی از تجهيزات جاسوسی اشاره شده احتمالا از شرکت های آمريکايی خريداری شده اند و مسلم است که عواقب به کارگيری اين ابزارها، همچنان بر فعالان دموکراسی در ايران فشار می آورد. واشنگتن پست به نقل ازگروه حقوق بشر موسوم به «خانه آزادی» ايران را در کنار برمه، کوبا و چين در قعر فهرست آزادی اينترنتی قرار می دهد.

XS
SM
MD
LG