لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۸

ايران: اظهارات متکی در مورد صلح خاورميانه نادرست منعکس شده است


خبرگزاری فارس به نقل از يک منبع آگاه در وزارت امورخارجه نوشته است که اظهارات منوچهر متکی درباره مذاکرات صلح خاورميانه از سوی برخی خبرگزاری ها نادرست منعکس شده است.

هفته گذشته وزير امورخارجه ايران در واکنش به اين مذاکرات، سران فلسطينی را خائن، ناميده بود. در پی انتشار اين اظهارات گفته شد که دولت مصر ديدار از پيش تعيين شده وزير امورخارجه ايران را از آن کشور، لغو کرده است. قاهره همچنين از کاردار ايران خواستار توضيح رسمی درباره سخنان آقای متکی شده بود.

خبرگزاری فارس در گزارش خود نام اين منبع آگاه را در وزارت امورخارجه ايران، ذکر نکرده است.

در رويدادی ديگر منوچهر متکی می گويد سياست خارجی عرصه ناپخته سخن گفتن نيست. به گزارش خبرگزاری فارس وزير امورخارجه ايران در واکنش به اظهارت حميد بقايی، نماينده محمود احمدی نژاد در امور آسيا، گفته است تضعيف دستگاه ديپلماسی کشور در شرايط کنونی صحيح نيست.

منوچهر متکی می گويد مشخص نيست که آقای بقايی بر اساس کدام مسؤليت اينگونه نسنجيده سخن می گويد. حميد بقايی، معاون رييس جمهوری و رييس سازمان گردشگری و ميراث فرهنگی، اخيراً از سوی محمود احمدی نژاد به عنوان نماينده ويژه در امور آسيا، منصوب شد. اظهارات وی درباره نسل کشی ارامنه با واکنش دولت ترکيه مواجه شد.

رهبر جمهوری اسلامی اخيراً گفته بود مسائل مربوط به سياست خارجی بايد تنها توسط وزارت امور خارجه پيگيری شود و از موازی کاری خودداری شود. با وجود اين آقای بقايی گفته است که محمود احمدی نژاد قصد دارد نمايندگان ويژه بيشتری، معرفی کند.

محمود احمدی نژاد تا کنون چهار نماينده ويژه تعيين کرده است که يکی از آنان اسفنديار رحيم مشايی است که به عنوان نماينده ويژه رييس جمهوری در امورخاورميانه، معرفی شده است.

XS
SM
MD
LG