لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۷

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران»: ایران به تلاش برای دستگیری محمد مصطفایی پایان دهد


«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران»: ایران به تلاش برای دستگیری محمد مصطفایی پایان دهد
«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران»: ایران به تلاش برای دستگیری محمد مصطفایی پایان دهد

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» از تهران خواست تا به تلاش ها برای بازداشت محمد مصطفایی پایان دهد.

محمد مصطفایی وکیل تعدادی از پرونده های فعالان حقوق بشر در ایران بوده است. او همچنین وکیل پرونده سکینه محمدی آشتیانی، زن ۴۳ ساله ای است که به اتهام زنای محصنه به سنگسار محکوم شده است.

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» روز چهارشنبه (٢٨ ژوییه) با انتشار بیانیه ای نسبت به بازداشت اقوام نزدیک آقای مصطفایی اعتراض کرده و آن را تاکتیک فشار مقامات ایران برای تسلیم این وکیل حقوق بشر خوانده است.

طی چند روز گذشته محمد مصطفایی دو بار به دادسرای زندان اوین احضار و بازخواست شده است و همسر و برادر همسر وی نیز از سوی مقامات ایران بازداشت شده اند.

هادی قائمی، سخنگوی «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران»، در این بیانیه تاکید کرده است: «آقای مصطفایی برای پیشگیری از سنگسار موکلش، هیچ قانونی را نقض نکرده و تلاش کرده است ضمن اجرای قوانین، از حقوق شهروندان ایران دفاع کند.»

آقای قائمی افزوده است: «تلاش آشکار برای ممانعت از فعالیت های آقای مصطفایی، نقض آشکار تعهد بین المللی ایران به رعایت حقوق بشر و (حق افراد) برای اختیار کردن وکیل حقوقی مستقل است.»

وی افزوده است حکم دستگیری محمد مصطفایی شاهد مستدلی بر روند فرسایشی حقوق قانونی در ایران است.

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» خواستار آزادی فوری همسر و برادر همسر محمد مصطفایی شده و آن ها را اسرایی خوانده است که اساساً به گروگان گرفته شده اند.

در بخش دیگری از بیانیه این سازمان مدافع حقوق بشر در ایران آمده است: «تعدادی از وکلای مدافع حقوق بشر همچون محمدعلی دادخواه، شادی صدر و عبدالفتاح سلطانی دستگیر، زندانی و شکنجه شده اند و در مراحل سرکوب ناراضیان و گروه های مدافع جامعه مدنی در دوران سرکوب پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران، محاکمه شده اند و تهدیدها علیه دیگر وکلای حقوق بشر کماکان ادامه دارد.»

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» در پایان بیانیه خود خاطرنشان کرده است مقامات قضایی ایران به طور مداوم از دیدار وکلا با موکلانشان که برخی از آن ها زندانیان عقیدتی هستند، دسترسی به اسناد و مدارک دادگاه و یا حضور در جلسات محاکمه منع می شوند و مقامات ایران به زندانیان دستور داده اند تا وکلای جدیدی اختیار کنند.»

XS
SM
MD
LG