لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۶

آفريقای جنوبی و مالزی بر سر دوراهی غرب و ايران


آفريقای جنوبی و مالزی بر سر دوراهی غرب و ايران
آفريقای جنوبی و مالزی بر سر دوراهی غرب و ايران

کشورهای غربی می گويند تحريم های مالی، بطور بيسابقه ای بر اقتصاد ايران تاثير گذاشته است. شرکای تجاری تهران بيش از پيش مجبور می شوند ميان غرب و ايران يکی را برگزينند.

به گزارش اسوشيتد پرس کشورهای غربی ارتباط تجاری شرکت های آفريقای جنوبی با ايران را از نزديک مورد تحقيق قرار می دهند.

مقام های آفريقای جنوبی می گويند تحريم ها عليه ايران تاکنون تاثيری در سياست خارجی آن کشور نداشته؛ اما، اين مقام ها امکان تغيير سياست های آفريقای جنوبی در قبال ايران را منتفی نمی دانند.

فشارها بر شرکای تجاری ايران بيش از پيش افزايش می يابد. تحريم های مالی اروپا و آمريکا عليه جمهوری اسلامی، شرکای تجاری تهران را وادار می کند ميان ايران و غرب يکی را برگزينند.

روز چهارشنبه خبرگزاری رويترز گزارش داد توليدکنندگان روغن نخل مالزی، صادرات خود را به ايران به حداقل رسانده اند. توقف اکثر صادرات روغن نخل مالزی از اواخر سال ۲٠۱۱ و در پی دور جديد تحريم ها عليه ايران، آغاز شده است. پيشتر ايران ماهانه ۳٠ هزار تن روغن از مالزی خريداری می کرد.

تحريم ها ارزش ريال را نيز کاهش داده؛ امری که از سويی باعث آشفتگی بازار ارز ايران شده و از سوی ديگر واردات کالا را با دشواری های بيشتری روبرو کرده است.

در پی کاهش ارزش ريال، ايران حدود ۱۴۴ ميليون دلار به هند بدهکار شده است. اين بدهی بابت خريد حدود ۲٠٠ هزار تن برنج از هند است. مقام های واشنگتن می گويند آشفتگی اقتصادی در ايران نشانگر تاثيرگذار بودن تحريم هاست.

شرکای نزديک تجاری ايران بيش از پيش تحت فشارند تا با تحريم های غرب همراهی کنند. ويکتوريا نولند، سخنگوی وزرات امور خارجه آمريکا، گفت: در خصوص بدهی برنج بايد بگويم که تحريم های آمريکا عليه ايران شامل صادرات مواد غذايی، دارو و تجهيزات پزشکی نمی شود. اما اگر ايران به هند بدهکار شده باشد، اين امر نشانگر فشارهای مالی است که در پی تحريم ها در سراسر جهان، بر ايران وارد می شود.

مقام های واشنگتن تاکيد می کنند تحريم های جديد در راستای وارد کردن فشار بر دولت ايران است و مردم عادی هدف تحريم ها نيستند. ولی ناظران معتقدند تحريم ها دستکم به طور ناخواسته بيش از هر کس بر طبقه متوسط ايران فشار وارد می کند.

XS
SM
MD
LG