لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۷

مطبوعات مذاکرات اتمی با ايران و سقوط دولت لبنان را مورد بحث قرار می دهند


مطبوعات مذاکرات اتمی با ايران و سقوط دولت لبنان را مورد بحث قرار می دهند
مطبوعات مذاکرات اتمی با ايران و سقوط دولت لبنان را مورد بحث قرار می دهند

واشنگتن پست در سرمقاله خود با اشاره به اظهارات اخير رييس سازمان اطلاعات اسراييل (موساد) که پيش بينی کرده بود ايران تا قبل از ۲۰۱۵ به سلاح اتمی دست پيدا ميکند مينويسد دولت پرزيدنت اوباما همراه با اسراييل بايد از اين فرصت چند ساله استفاده کند و ايران را وادار سازد که از توليد بمب اتمی دست بشويد. دولت اوباما هنوز اميد به اين دارد مذاکرات سی ام دی در ترکيه به اين هدف خود برسد، اما اينطور بنظر ميرسد که تا تغييری اساسی در ساختار حکومت ايران صورت نگيرد برنامه اتمی کماکان ادامه خواهد داشت.

نيويورک تايمز از واکنش هيلاری کلينتون وزير خارجه آمريکا در رابطه با سقوط دولت لبنان خبر ميدهد. خانم کلينتون در کنفرانس مطبوعاتی خود در پايتخت قطر مسبب اين بحران سياسی بيروت را نيروهای غيرلبنانی دانسته بود که مايل نيستند دادگاه ويژه برای تحقيق در باره قتل رفيق حريری نخست وزير پيشين لبنان، بکار خود ادامه دهد. مقامات آمريکا همواره منتقد دمشق و تهران برای دخالتهای آن دو کشور در امور لبنان بوده اند، اما خانم کلينتون در اين کنفرانس مطبوعاتی نامی از دولتهای خارجی نبرد.

سرانجام گاردين چاپ لندن از سفر علی اصغر سلطانيه سفير ايران در آژانس بين المللی انرژی اتمی به فرانسه خبر ميدهد که طی آن وی به خبرنگاران گفته بود مذاکرات پيش رو در استانبول آخرين شانس برای معامله بر سر ذخيره اورانيوم غنی شده ايران است. گاردين بنقل از برونو تترائيس، يک کار شناس مسائل ايران در پاريس، اضافه ميکند که «اظهارات آقای سلطانيه نشان دهنده اين است که ايران فشار فزاينده تحريمهای بين المللی را احساس ميکند. بگفته تترائيس جالب اينجاست که همزمان ما شاهد دعوت تهران از غرب برای بازديد از تاسيسات اتمی ايران هستيم. اين بطور واضح يک کمپين روابط عمومی از سوی ايران است و آنها هنگامی که تحت فشار هستند از اينگونه کمپين ها براه مياندازند.»

XS
SM
MD
LG