لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۵

ايران آمادگی خود را برای همکاری با ارتش لبنان اعلام کرد


ايران بر حمايت خود از لبنان در برابر اسراييل تاکيد کرد. منوچهر متکی، وزير امور خارجه ايران، روز چهارشنبه در سفر خود به دمشق همراه با رييس جمهوری سوريه بر حمايت از لبنان، در مقابل آنچه «خشونت اسراييل،» توصيف شده است، تاکيد کرد. آقای متکی همچنين در دمشق با خالد مشعل، رييس دفتر سياسی حماس، ديدار و گفتگو کرد.

پيشتر، غضنفر ركن آبادی، سفير ايران در لبنان، در ديدار با فرمانده نيروهای مسلح لبنان اعلام کرده بود جمهوری اسلامی آماده است با ارتش لبنان در هر زمينه ای که به انجام نقش ملی اين نيرو در دفاع از لبنان کمک کند، همکاری داشته باشد.

وزارت امور خارجه آمريکا در واکنش به اظهارات مقامات جمهوری اسلامی، ايران را متهم به «دخالت فعال در استقلال لبنان» کرد. پی جی کرولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا روز چهارشنبه گفت دقيقاً به خاطر سخنانی که سفير ايران در لبنان گفته است، آمريکا معتقد است بايد به حمايت از دولت و ارتش لبنان، ادامه دهد. آقای کرولی اقدام های آمريکا را در راستای تقويت استقلال لبنان توصيف کرده است.

رييس جمهوری سوريه رابطه کشور خود با ايران را استراتژيک توصيف کرد. بشار اسد، رييس جمهوری سوريه روز چهارشنبه گفت که ايران و سوريه دارای روابط استراتژيکی هستند که برای حفظ امنيت منطقه مهم است.

رييس جمهوری سوريه در ديدار با وزير امور خارجه ايران همچنين در مورد شرايط منطقه گفتگو کرد. آقای متکی در اين ديدار گفت لازم است که ايران و سوريه روابط خود را گسترش داده و آن را تقويت کنند.

XS
SM
MD
LG