لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۸:۱۲

گزارش: محمود احمدی نژاد به جان لی اندرسن گفت «در ايران، همه آزادند»


نامه ای از تهران عنوان مقاله مفصلی است از جان لی اندرسن در نيويورکر که در آن با اشاره به ديده های خود از شرايط امروز ايران و گفتگو با مردم عادی، اعضا و هواداران جنبش سبز، و رييس جمهوری اسلامی به بررسی اوضاع در ايران پرداخته است. وی می نويسد از زمان انتخابات رياست جمهوری سال گذشته کشتار و سرکوب مخالفان با شدت ادامه داشته است و با توجه به خففان گسترده حاکم بر کشور بسياری از اعضای جنبش سبز و ديگر گروه های مخالف و حتی مردم عادی ناگزير به جلای وطن شده اند. جان اندرسن می نويسد که در چنين جوی با رييس جمهوری اسلامی مصاحبه کرده است و محمود احمدی نژاد هر گونه سرکوب مخالفان را تکذيب کرده و گفته است «در ايران، همه آزادند.»

اما هفته نامه نيوريپابليک نوشته است شنيدن اين خبر که مجازات سکينه محمدی آشتيانی از سنگسار تغيير کرده است به ما اميدواری داد اما در نهايت دريافتيم که حکم اعدام وی به قوت خود باقی است. جيم سيوتو می نويسد مسأله اعدام ها در جمهوری اسلامی توجه جهانی را به خود جلب کرده است. وی با اشاره به پادرميانی رييس جمهوری برزيل برای جلوگيری از اجرای حکم اعدام و درخواست از رهبران ايران برای اعزام سکينه محمدی به برزيل نوشته است متأسفانه درخواست آقای داسيلوا مداخله در امور داخلی جمهوری اسلامی تعبير شد و به جايی نرسيد. اکنون با خروج وکيل خانم آشتيانی از کشور اميدها برای عفو اين زن محکوم به اعدام هر چه کمرنگ تر می شود.

در همين حال نشريه فارين پاليسی در مصاحبه ای با حسين عسگری، استاد تجارت و روابط بين المللی در دانشگاه جورج واشنگتن، نظرات وی را در مورد وضعيت ايران در پی افزايش تحريم های اقتصادی بين المللی جويا شده است. دکتر عسگری با تشريح مشکلات عمده اقتصادی ناشی از تحريم ها می گويد تحريم ها عمدتاً سپاه پاسداران و نهادهای دولتی را هدف گرفته است و اکثريت مردم آسيب چندانی از آن نخواهند ديد.

در خبری ديگر در همين رابطه يک مقام ارشد روسيه می گويد ايران با اقدامات خود جامعه بين المللی را برای وضع تحريمهای بيشتر تحريک ميکند. رييس کميته امور بين الملل پارلمان روسيه راه اندازی سانترفيوژ های جديدتر در تأسيسات نطنز را ناقض قطعنامه های شورای امنيت سازمان ملل و عملی تحريک آميز خوانده است.

XS
SM
MD
LG