لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۶

آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستار همکاری بیشتر ایران شد


آژانس بین المللی انرژی اتمی در جلسه روز دوشنبه با نمایندگان ایران در مقر آژانس در وین، خواستار همکاری بیشتر تهران در زمینه برنامه اتمی اش شد. نشست وین، پیشاپیش مذاکرات هفته آینده در بغداد، میان ایران و نمایندگان شش کشور قدرتمند جهان برگزار می شود.


هرمان نکائرتس، بازرس ارشد آژانس بین المللی انرژی اتمی از گفت و گوهای دو روزه خود با علی اصغر سلطانیه، سفیر ایران در آژانس خبر داد. آقای نکائرتس در خارج سفارت ایران در وین به خبرنگاران گفت: «حالا که وارد موضوع شده ایم و ایران اجازه دسترسی به افراد، اسناد و اطلاعات سایت های اتمی خود را داده، (خواسته آژانس از ایران) مسئله مهمی است.»


هرمان نکائرتس بویژه از ایران می خواهد به ادعاهایی پاسخ دهد که در گزارش ماه نوامبر آژانس مطرح شده از جمله این که دست کم تا سال ۲۰۰۳ و احتمالا پس از آن زمان، ایران فعالیت هایی داشته که با هدف تولید بمب اتم انجام شده است.


بازرس ارشد آژانس همچنین خواستار دسترسی بازرسان به تاسیسات نظامی پارچین در نزدیکی تهران شده است. در گزارش آژانس آمده است که ایران در محفظه های فلزی در این تاسیسات، دست به آزمایش های انفجاری زده است. آژانس گزارش ماه نوامبر خود را بر اساس منابع خود آژانس، سازمان های اطلاعاتی و همچنین خبرچین های ایرانی تنظیم کرده است.


بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماه های بهمن و اسفند گذشته (ژانویه و فوریه ۲۰۱۲) به تهران رفتند. بازرسی هایی که واشنگتن آنها را «شکست» توصیف کرد، چرا که به گفته آژانس، ایران از دسترسی نکائرتس به تأسیسات جلوگیری کرد و ادعاهای مطرح شده در
گزارش درباره فعالیت های اتمی خود را بی اساس و تقلبی خواند.


یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی اخیرا گفت که دسترسی به تأسیسات پارچین، «اولویت» است. او همچنین در ماه مارس حدود دو ماه پیش گفته بود «فعالیت های» ثبت شده در ماهواره «ما را متقاعد می کند که بهتر است هرچه زودتر از آنجا (پارچین) بازدید شود.»


کشورهای غربی ایران را به اقدام برای پاک کردن شواهد آزمایش انفجاری در پارچین متهم می کنند اما علی اصغر سلطانیه چند هفته پیش گفت هرگونه اتهام درمورد «پاکسازی» تاسیسات پارچین، «مضحک و بچه گانه است تا از هیچ چیز، چیزی بسازند».


ایران با نظر آژانس درباره سایت پارچین مخالف است و می گوید از آنجا که هیچ گونه فعالیتی در آنجا انجام نشده، هیچ وظیفه ای ندارد تا به بازرسان آژانس اجازه بازدید از پارچین را بدهد. تهران می گوید تحت توافق همکاری بزگتر برای آینده، اجازه بازدید از تأسیسات پارچین را صادر می کند.


خبرگزاری فرانسه می نویسد از ماه فوریه به نظر می رسد که امیدهایی در پرونده هسته ای ایران ظاهر شده که شاید به خاطر فشارهای وارده از سمت تحریم های سنگین تر اروپا و آمریکا بر تهران باشد و همین فشارها باعث شده تا رفتار ایران کمی تغییر کند.


ایران و کشورهای موسوم به ۱+۵ شامل آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان، ۲۶ فروردین در استانبول مذاکره کردند و قرار گذاشتند بار دیگر در سوم خرداد در بغداد به گفت و گو بنشینند.


مذاکرات امروز دوشنبه در وین، می تواند چشم اندازی از مذاکرات پیش رو در بغداد ارائه دهد و بگوید که آیا جو مثبت نشست استانبول بر بغداد نیز حاکم خواهد بود یا نه.


خبرگزاری فرانسه به نقل از مارک فیتزپاتریک، از موسسه بین المللی تحقیقات استراتژیک لندن می نویسد: «کشورهای قدرتمند جهان از نزدیک در حال بررسی این هستند که ببینند آیا ایران تغییر موضع می دهد و از خود همکاری نشان می دهد یا نه. هرچیزی که نشان دهد ایران از همکاری با آژانس به عنوان وجه المصالحه استفاده می کند، مذکارات بغداد را از مسیر اصلی منحرف خواهد کرد.»


یک دیپلمات غربی نیز به خبرگزاری فرانسه گفته است: «هرگونه پیشرفت میان ایران و آژانس، از دید ۵ +۱ علامتی مثبت خواهد بود. از سوی دیگر موفقیت نشست ایران و آژانس الزاما تضمین موفقیت نشست بغداد نیست.»


یکی از موارد اصلی نگرانی ۵+۱ غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم بویژه در تأسیسات فردو است.


خبرگزاری فرانسه می گوید یک راه کاهش نگرانی های غرب آن است که ایران با بازرسی های بیشتر آژانس از تأسیسات اتمی خود موافقت کند. ایران خواستار آن است که حق ایران در داشتن فعالیت صلح آمیز اتمی در جهان به رسمیت شناخته شود، تحریم ها لغو شوند و تهدید حمله نظامی آمریکا و اسرائیل به ایران از بین برود.


سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه گفت تهران منتظر نشست بغداد «برای جلب اعتماد ملت ایران» است.

XS
SM
MD
LG