لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۷

بازرسان سازمان ملل متحد به دیدار از تهران پایان می دهند


بازرسان سازمان ملل متحد به دیدار از تهران پایان می دهند

بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار سه روزه از ایران را تکمیل کرده اند و تاکنون درباره برنامه اتمی بحث انگیز ایران نکته خاصی را مطرح نکرده اند.

خبرگزاری نیمه رسمی فارس روز سه شنبه مذاکرات بین مقامات ایران و تیم بازرسان را «سازنده» نامید و گفت دو طرف موافقت کردند به گفت و شنود ادامه دهند. این گزارش حاکی است زمان مذاکرات آینده تعیین شده است اما جزییاتی ارائه نمی دهد.

بازرسان ارشد آژانس بین المللی انرژی اتمی روز شنبه برای دیدارهایی با مقامات ایران و گفت و گو در باره این بدگمانی ها که برنامه غنی سازی اورانیوم جمهوری اسلامی برای ساختن تسلیحات اتمی طرح شده است به تهران رفتند. تهران بارها اتهام تلاش برای تولید سلاح اتمی را رد کرده است.

رسانه های ایران گزارش دادند تیم شش نفری آژانس از هیچ مرکز اتمی دیدن نکرد، و فقط در باره «مسائل تکنیکی و حقوقی بحث شد».

روز سه شنبه همچنین خبرگزاری دانشجویی ایسنا گفت برخی از دانشجویان تندرو ایران در برابر سازمان انرژی اتمی جمع شدند و به دیدار بازرسان اعتراض کردند.

روز دوشنبه، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت که در صورت تمایل بازرسان امکان تمدید زمان ماموریت آنان در ایران وجود دارد.

ایران همچنین در هفته های اخیر گفته است آماده است مذاکرات با قدرت های جهانی را ، که بیش از یک سال پیش قطع شد، از سر بگیرد.

اما رهبران تندرو ایران همچنین تهدید کرده اند که اگر تحریم ها از صدور نفت خام کشور جلوگیری کند، تنگه هرمز را خواهند بست.

واشنگتن گفته است چنین اقدامی را تحمل نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG