لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۷

برنامه اتمی ايران در جلسه نيمه ماه نوامبر آژانس


برنامه اتمی ايران در جلسه نيمه ماه نوامبر آژانس
برنامه اتمی ايران در جلسه نيمه ماه نوامبر آژانس

قرار است در نيمه ماه نوامبر، شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی تشکيل جلسه دهد. آمريکا از آژانس خواسته اسناد مربوط به ابعاد تسليحاتی برنامه اتمی ايران را منتشر کند. انتظار می رود در جلسه ماه آينده شورای حکام، موضوع انتشار اسناد مربوط به برنامه اتمی ايران و نيز ارسال مجدد پرونده اتمی ايران به شورای امنيت مورد بررسی قرار گيرد. اما با توجه به مخالفت روسيه و چين با انتشار اسناد محرمانه برنامه اتمی ايران، بحث ها در اين خصوص به کجا خواهد انجاميد؟

طی سال جاری تحولات سياسی در جهان عرب در کانون توجه نهادهای بين المللی بود و از همين رو مسائل سياسی ايران و برنامه اتمی کشور کمتر مورد بحث رسانه ها، قرار گرفت.

اما جلسه ماه آينده شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی ممکن است بار ديگر توجه ها را به برنامه اتمی ايران، جلب کند.

ايالات متحده از آژانس خواسته اسنادی را منتشر کند که حاکی از ابعاد نظامی برنامه اتمی تهران است. انتشار چنين اسنادی ممکن است راه را برای ارسال مجدد پرونده اتمی ايران به شورای امنيت هموار کند و به افزايش فشارهای بين المللی عليه ايران بانجامد.

منتقدان افزايش فشارها عليه ايران می گويند تحريم ها تاکنون باعث پيشروی در روند مذاکرات با تهران نشده و بيشتر مردم عادی از تحريم ها آسيب ديده اند. اما مدافعان تحريم ها، افزايش هزينه ای را که دولت ايران برای پيگيری برنامه اتمی می پردازد، مثبت ارزيابی می کنند.

شهرام چوبين، کارشناس سياستگذاری اتمی در موقوفه کارنگی، می گويد: حتی اگر تحريم ها به عوامل اصلی در رژيم فشار وارد نکند، باعث خواهد شد هزينه ای که دولت برای پيگيری برنامه اتمی می پردازد بالا رود، اين امر توان آن گروه در ايران را که منتقد برنامه اتمی کشور هستند، بالا می برد.

علاوه بر تحريم و مذاکره با دولت تهران، اخيرا مقام های آمريکايی از ارتباط مستقيم با مردم ايران سخن گفته اند. ارتباطی که به تبادل نظر مستقيم و دو طرفه ميان مردم ايران ومقام های واشنگتن بيانجامد.

دکتر شهرام چوبين که روز جمعه در مرکز تحقيقاتی وودرو ويلسون در واشنگتن سخنرانی می کرد، گفت: آمريکا بايد واقعيت های مربوط به برنامه اتمی ايران را به طور خلاصه و شفاف در اختيار مردم ايران قرار دهد: ايران هيچکدام ازپروتوکل های ايمنی نيروگاه های اتمی را اتخاذ نکرده است، مردم ايران بايد بدانند که برنامه اتمی کشور بسيار پرهزينه و نيز ناامن است. بايد واقعيات به طور خلاصه در يک صفحه منتشر شود و امضای آژانس بين المللی انرژی اتمی را داشته باشد.

اکنون بايد منتظر ماند و ديد آژانس بين المللی انرژی اتمی تا چه ميزان با انتشار اسناد مربوط به برنامه اتمی ايران، موافقت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG