لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۷

جمهوری اسلامی می گويد حق ایران است که بازرس های خود را انتخاب کند


رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران می گوید کشورش حق دارد بازرسانی را که بر تاسیسات اتمی آن نظارت دارند انتخاب کند.

خبرگزاری ایسنا روز سه شنبه به نقل از علی اکبر صالحی گفت ایران دو بازرس را که به گفته او گزارش های نادرستی به آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه داده اند، رد کرده است.

جداگانه، رسانه های دولتی می گویند رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه، روز دوشنبه اظهار داشت مسائل سیاسی در تدوین گزارش آژانس دخالت داشته است.

در گزارش گفته می شود اعتراضات «پیاپی» ایران به انتصاب بازرسان، کار آژانس را مختل می کند. آژانس همچنین گفت ایران در دو سال گذشته حاضر نشده است به پرسش هایی درباره فعالیت های اتمی فاش نشده احتمالی، از جمله تهیه کلاهک اتمی برای موشک، پاسخ دهد.

با این حال، آژانس بین المللی انرژی اتمی ادعای تهران را که دو نفر از بازرسان آن گزارش های نادرست ارائه دادند تکذیب کرد.

در واشنگتن، سخنگوی کاخ سفید گفت گزارش آژانس «ناراحت کننده» است و نشان می دهد ایران هنوز سعی دارد به توانایی تولید تسلیحات اتمی دست پیدا کند.

گزارش حاکی است در مناطقی که به بازرسان اجاده داده شد به آنها دسترسی پیدا کنند، پیشرفت کند اما مداومی در تولید اورانیوم با غنای پایین جریان دارد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت ایران در سال ها اخیر ۲/۸ تن اورانیوم با غنای پایین در تاسیسات نطنز تولید کرده است، که یک افزایش ۱۵ درصدی را در موجودی اورانیوم از ماه مه نشان می دهد و برای ساختن نزدیک به دو بمب کافی است.

در این میان، چین از ایران خواسته است با آژانس بین المللی کاملا همکاری کند. روز سه شنبه، سخنگوی وزارت امور خارجه چین از تهران خواست جامعه بین المللی را از صلحجویانه بودن برنامه اتمی خود مطمئن کند.

XS
SM
MD
LG