لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۰

انتشار فهرست « مجریان اصلی خشونت و سرکوب » از سوی کارزار حقوق بشر در ایران


انتشار فهرست « مجریان اصلی خشونت و سرکوب » از سوی کارزار حقوق بشر در ایران
انتشار فهرست « مجریان اصلی خشونت و سرکوب » از سوی کارزار حقوق بشر در ایران

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» روز سه شنبه ( ١ ژوئن ) با انتشار بیانیه ای نام پانزده مقام بلندپایه جمهوری اسلامی را مطرح کرده و آن ها را « مسئول سرکوب وحشیانه معترضان آرام و فعالان جامعه مدنی» ایران خوانده است.

در بیانیه کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، که در آستانه سالگرد انتخابات ریاست جمهوری ٢٢ خرداد ماه منتشر شده است، نام حسین طائب، فرمانده نیروهای بسیج، غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات وقت جمهوری اسلامی در دوران انتخابات و دادستان کل کنونی ایران و نیز اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده کل نیروهای انتظامی ایران ذکر شده اند.

در بخشی از بیانیه « کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» از جامعه بین الملل و به ویژه کشورهایی که احتمال سفر این پانزده مقام جمهوری اسلامی به آن ها وجود دارد خواسته شده است تا حکم ممنوعیت سفر برای این افراد صادر کنند و دارایی های آن ها را مسدود کنند.

در این بیانیه از کشورهای خاصی همچون کانادا، مالزی، امارات متحده عربی و اتحادیه اروپا نام برده شده که احتمال سفر این مقامات ایرانی به آن ها وجود دارد.

این نهاد مستقر در نیویورک همچنین از آیت الله خامنه ای، رهبر ایران خواسته تا به وظیفه خود عمل و دستور تعقیب قضایی و تحقیق در مورد این افرد را صادر کند.

هادی قائمی، سخنگوی این سازمان مدافع حقوق بشر در این بیاینه خاطر نشان کرده است که با وجود گذشت یک سال از آغاز دوران سرکوب در ایران، هنوزهیج فرد و یا نهادی به عنوان مسئول سرکوب شدید شهروندان ایران شناخته نشده است.

آقای قائمی در بخش دیگری از این بیانیه افروده است: « پاسخگویی و مسئول قلمداد کردن ناقضان حقوق بشر در عرصه بین المللی به منزله هشداری به مقامات ایران خواهد بود که در خارج از کشور مامنی ندارند و نمی توانند تا ابد از زیر باز جنایات خود شانه خالی کنند.»

در این بیانیه آمده است: « یک سال از سرکوب شدید گذشته است. زمان آن فرارسیده است که برای احقاق حقوق ایرانیان و قربانیان قتل، شکنجه و تجاوز آشکارا سخن گفته شود.»

در بیانیه کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران به گزارش ٣٦ صفحه ای زیر عنوان « مردان خشونت: مسئولان و مجریان سرکوب پس از انتخابات» اشاره شده است که به معرفی این پانزده مقام ارشد جمهوری اسلامی می پردازد که یا در اتخاذ سیاست های سرکوبگرایانه نقش ایفا کرده اند و یا در اعمال خشونت علیه معترضان دخالت داشتند.

سعید مرتضوی، دادستان کل تهران در دوران انتخابات سال گذشته، صادق محصولی، وزیر کشور، ابولقاسم صلواتی ، قاضی شعبه پانزده دادگاه انقلاب اسلامی، محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و آیت الله احمد جنتی، دبیرکل شورای نگهبان از جمله دیگر مقامات جمهوری اسلامی هستند که اسامی آن ها در این بیانیه ذکر شده است.XS
SM
MD
LG