لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۰

آمريکا: سرکوب بيرحمانه شهروندان در ايران بطور مداوم ادامه دارد


آمريکا: سرکوب بيرحمانه شهروندان در ايران بطور مداوم ادامه دارد
آمريکا: سرکوب بيرحمانه شهروندان در ايران بطور مداوم ادامه دارد

وزارت امور خارجه آمريکا می گويد جمهوری اسلامی ايران به رغم محکوميت های بين المللی و انزوای جهانی، سرکوب بيرحمانه شهروندان خود را بطور مدوام، ادامه می دهد.

مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، اين اظهارنظر را روز سه شنبه در بيانيه ای که در آن از گزارش ارائه شده توسط گزارشگر ويژه سازمان ملل استقبال شده است، بيان کرد.

گزارش تازه ای که از سوی سازمان ملل متحد انتشار يافته می گويد رژيم جمهوری اسلامی صدها زندانی را بطور سرّی و پنهانی اعدام کرده است.

اعدامهای اسرارآميزی که در زندان وکيل آباد مشهد انجام گرفته يکی از مواردی است که ذکر آن در گزارش احمد شهيد آمده است.

احمد شهيد که از روز دهم مرداد اين مسؤليت را برعهده گرفت، گزارش خود را يک گزارش مقدماتی دانسته که در آن تازه ترين موارد نقض حقوق بشر در ايران گنجانده شده است.

در اين گزارش که به دبيرکل سازمان ملل ارائه خواهد شد موارد عديده ای از نقض حقوق بشر، تجاوز به حقوق زنان و شکنجه زندانيان به تفصيل شرح داده شده و اطلاعات تکان دهنده ای از اعدامهای رو به افزايش در ايران ارائه شده است.

در اين گزارش آمده است که شمار رسمی اعدام شدگان در سال جاری ۲۰۰ نفر بوده است که اعدام ۸۳ تن از آنها تنها در ماه ژانويه انجام گرفته است.

به علاوه، در سال ۲۰۱۰ تعداد ۳۰۰ اعدام بطور سری در زندان وکيل آباد مشهد صورت گرفته است، و اين اعدامها برخلاف قوانين جاری جمهوری اسلامی، بدون حضور وکيل يا خانواده های اعدام شدگان انجام شده است.

XS
SM
MD
LG