لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۹

تاخیر در پرواز آنگلا مرکل


تاخیر در پرواز آنگلا مرکل
تاخیر در پرواز آنگلا مرکل

سفر آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان به هند روز سه شنبه، زمانی که ایران حریم هوایی خود را بر روی هواپیمای حامل او بست، موقتا به تاخیر افتاد.

مقام های آلمانی می گویند هواپیما پس از آن که ایران از دادن اجازه عبور خودداری کرد، ناچار شد دو ساعت بر فراز ترکیه دور بزند.

آلمان سفیر جمهوری اسلامی را برای اعتراض به آنچه آن را نقض پروتکل بین المللی نامید نچه فراخواند. وزیر امور خارجه آلمان گفت عمل ایران «غیر قابل» قبول است و «نبود احترام برای آلمان» را نشان داد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفت این حادثه «از یک نقص فنی که بی درنگ برطرف شد» ناشی شده بود و هواپیما اجازه یافت به مسیر خود ادامه دهد. سخنگوی وزارتخانه گفت به هواپیما اجازه داده شده بود وارد حریم هوایی ایران بشود.

دومین هواپیما حامل مقامات آلمانی بدون هیچ مشکلی به هند پرواز کرد.

آنگلا مرکل روز سه شنبه برای بحث درباره مبارزه با تروریسم و جنگ افغانستان با مان موهان سینگ نخست وزیر هند وارد دهلی نو شد.

مرکل گفت آلمان در اواخر سال جاری میزبانی کنفرانس بعدی درباره افغانستان را برعهده خواهد گرفت و بر آشتی تمام نیروها در کشور تاکید خواهد گذاشت، مشروط به این که آنها شرایطی مانند دست کشیدن از تسلیحاتشان را بپذیرند.

رهبر آلمان همچنین قصد کشور خود را برای یک معامله چندی میلیارد دلاری فروش هواپیماهای جت به هند یادآور شد. آلمان بخشی از کنسرسیومی است که هواپیماهای «توفان» را می سازد و با جت جنگنده «رافال» ساخت فرانسه رقابت می کند.

هند و آلمان امیدوار هستند مناسبات تجاری دو جانبه را که هم اکنون سالانه حدود ۲۱ میلیارد دلار است، تقویت کنند.

XS
SM
MD
LG