لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۱

آمادگی هلال احمر ایران برای ارسال کمک های امدادی به غزه


یک مقام جمعیت هلال احمر ایران از آمادگی برای اعزام سه کشتی حامل کمک های امدادی به غزه و شکستن حصر دریایی اسراییل خبر داده است.

در پی درگیری های مرگبار هفته گذشته بین نیروهای امدادرسان و ارتش اسرائیل، جمعیت هلال احمر ایران در تلاش است طی چند روز آینده حصر اسرائیل را بشکند و کمک های امدادی به غزه ارسال کند.

یک مقام نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز گفته است می تواند در محافظت از کشتی ها نقش ایفا کند.

عبدالرئوف ادیب زاده در یک کنفرانس مطبوعاتی در تهران گفته است چند کشتی امدادی طی هفته جاری و یک کشتی دیگر هفته آینده به غزه اعزام خواهد شد.

وی اعلام کرد هلال احمر ایران تصمیم گرفته است در صورت امکان کمک های امدادی را تا پایان هفته جاری اعزام کند اما این اقدام نیازمند هماهنگی با صلیب سرخ بین الملل است.

وی ابراز امیدواری کرده است اسرائیل ناچار شود به قوانین بین الملل احترام بگذارد و اجازه انتقال کمک های امدادی را صادر کند.

ادیب زاده همچنین خاطرنشان کرده است که هلال احمر ایران ۳۰ تن تجهیزات پزشکی را با هواپیما به مصر ارسال خواهد کرد تا ار مرز زمینی به غزه فرستاده شوند. مصر و ایران مناسبات دیپلماتیک ندارند.

ارسال کمک های امدادی ایران به غزه در دسامبر سال ۲۰۰۸ ناکام ماند و نیروی دریایی اسراییل کشتی ها را متوقف و وادار به بازگشت کرد.

مهرداد خوانساری، کارشناس «مرکز مطالعات عرب و ایرانی» مستقر در لندن به صدای آمریکا گفته است اعلام این خبر از سوی هلال احمر احتمالاً برای حفظ آبروی ایران در مقام پیشگام کمک به مردم فلسطین و شرمنده کردن مصر بوده است.

آقای خوانساری گفته است اقدام هلال احمر ایران، یک نوع مانور تبلیغاتی است اما اگر عوامل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصمیم بگیرند این کشتی ها را اسکورت کنند، به طور مسلم کمک های امدادی تحت هیچ شرایطی به مقصد نخواهند رسید.

پروفسور هوشنگ حسن یاری، استاد علوم سیاسی کالج سلطنتی کانادا به صدای آمریکا گفته است رهبران ایران فقط در مورد ارسال کمک های امدادی صحبت می کنند تا بر تصمیم خود مبنی بر عدم صدور مجوز برای برگزاری تظاهرات عمومی مردمی گسترده سرپوش بگذارد.

پروفسور حسن یاری گفته است: « دولت ایران نمی تواند به بهانه حمایت از غزه، مردم را به تظاهرات فرا بخواند زیرا هراس دارد که مخالفان حکومت، به نوعی از این فراخوان برای مطرح کردن خواست های خود بهره برداری کنند. به همین دلیل است که آن ها فراخوان تظاهرات عمومی علیه اسراییل و در حمایت از غزه ندادند زیرا ما می دانیم که سال گذشته راهپیمایی روز قدس به تسخیر مخالفان دولت در آمد.»

XS
SM
MD
LG