لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۵

مقام جمهوری اسلامی: تحريم های جديد مشکلی برای تهيه بنزين ايجاد نکرده اند


نماینده ایران در اوپک می گويد به رغم تحريم های شورای امنیت سازمان ملل متحد و تحريم های جداگانه آمریکا، کانادا، استرالیا، ژاپن، کره جنوبی و کشورهای اتحادیه اروپا علیه ایران در ارتباط با برنامه اتمی جمهوری اسلامی، ايران با مشکلی برای تهيه بنزين روبرو نيست.

انکار محمد علی خطیبی، نماینده ایران در اوپک، (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) در ارتباط با مشکل تهیه بنزین روز دوشنبه همزمان با گزارش های متعددی بود که دولت ايران برای تهيه بنزين مورد نياز خود در کشمکش است. نماینده ایران در اوپک به خبرگزاری مهر گفت تحریم ها هیچ مانعی در سر راه ایران برای خرید بنزین ایجاد نکرده اند.

محمد رويانيان، مقام بلندپايه حمل و نقل و انرژی در ايران، نيز خبرهای مربوط به بالا رفتن بهای سوخت را در ايران، تکذيب کرد.

ایران با آنکه از نظر میزان صدور نفت خام مقام دوم را در میان کشورهای عضو اوپک دارد اما برای تهیه بنزین به وارد کردن این کالا از خارج اتکا دارد و یک سوم مصرف سالانه بنزین خود را از خارج، وارد می کند.

آمریکا و متحدان غربی این کشور به برنامه اتمی ایران بد گمانند و تهران را به تلاش پنهانی به منظور دستیابی به جنگ افزارهای اتمی، متهم می کنند.

در همين حال دیوید ولاسکوئزکارابالو، سفیر ونزوئلا درایران، بنا به گزار ش خبرگزاری نیمه دولتی فارس گفته است ونزوئلا بنزین مورد نیاز ایران را درصورتی که تهران بخواهد، تأمين خواهد کرد. پیشتر هوگو چاوز، ريیس جمهوری ونزوئلا، گفته بود کشور متبوع وی روزانه ۲۰ هزار بشکه بنزین به ایران صادر خواهد کرد. آقای چاوز از قرارداد ۸۰۰ میلیون دلاری آن کشور با ایران در این رابطه، سخن گفته بود.

همچنين روز دوشنبه علی اکبر صالحی، ريیس سازمان انرژی اتمی ایران، اعلام کرد که احداث یک واحد تازه غنی سازی اورانیوم تا فروردین ماه آینده در کشور، آغاز خواهد شد. آقای صالحی به تلویزیون دولتی ايران گفت در آبان ماه گذشته جایگاه این واحد و نیز ۹ واحد دیگر غنی سازی اورانیوم تعیین شد اما نام مکان این تأسیسات را ذکر نکرد.

ایران هم اکنون دو جایگاه برای غنی سازی اورانیوم در نطنز و فوردوی قم احداث کرده است. سال پیش و هنگامی که آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران را به خاطر پنهانکاری و احداث واحد غنی سازی اورانیوم در فوردوی قم نکوهش کرد، محمود احمدی نژاد اعلام کرد تهران در نظر دارد ۱۰ واحد تازه غنی سازی اورانیوم در سراسر کشور ایجاد کند .علی اکبر صالحی که معاون ریاست جمهوری ایران نيز هست گفته است مکان های تازه غنی سازی اورانیوم در تیررس هیچ نیروی مهاجمی نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG