لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۹

اعتراض ایران به تصمیم اتحادیه اروپا در تحریم خرید نفت


اعتراض ایران به تصمیم اتحادیه اروپا در تحریم خرید نفت
اعتراض ایران به تصمیم اتحادیه اروپا در تحریم خرید نفت

ایران سفیر دانمارک در تهران را فراخواند و به آنچه آن را تصمیم «غیر قانونی» اتحادیه اروپا در ممنوع ساختن واردات نفت ایران نامید اعتراض کرد. روز دوشنبه اتحادیه اروپا موافقت کرد تمام واردات نفت از ایران از اول ژوئیه متوقف شود.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا)، یک مقام وزارت امور خارجه ایران به نام علی اصغر خاجی، روز سه شنبه سفیر دانمارک را احضار کرد. دانمارک در حال حاضر ریاست ادواری اتحادیه را بر عهده دارد.

به نوشته ایرنا آقای خاجی اتحادیه اروپا را متهم کرد که به شیوه ای بی ملاحظه و به خواست امریکا عمل می کند. ایالات متحده که در هفته های اخیر تحریم ها بر ایران را سخت تر کرد، از تحریم نفتی اتحادیه اروپا استقبال کرده است.

پیشتر در روز سه شنبه کوین رود وزیر امور خارجه استرالیا گفت کانبرا از اقدام اتحادیه اروپا در تحریمهای جدید علیه ایران پیروی خواهد کرد.

تحریم ها بخشی از کمپین غرب برای زیر فشار گذاشتن ایران جهت متوقف ساختن بخش های بحث انگیز برنامه اتمی است.

ایران این تحریمها را «غیر منطقی و غیر منصفانه» می نامد.

اقتصاد ایران بشدت به درآمد صادرات نفت متکی است. اما مقامات ایران روز سه شنبه گفتند جدید ترین تحریم ها کار نخواهد کرد و اگر به بالا رفتن قیمت های نفت خام ایران منجر شود، حتی ممکن است بسود ایران تمام شود.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه گفت نیاز دراز مدت جهان به انرژی به این معنا است که وضع تحریم ها علیه ایران «منابع عظیم نفت و گاز غیر ممکن است.»

ایران گفته است بازارهای دیگری برای جبران صادرات نفت به اروپا پیدا خواهد کرد.

موافقت اتحادیه اروپا با ممنوع ساختن واردات نفت از ایران تا ١١ تیرماه عملی نخواهد شد و به خریداران عمده مانند یونان و اسپانیا فرصت خواهد داد منابع جایگزینی برای نفت پیدا کنند.

اتحادیه اروپا پس از چین دومین خریدار عمده نفت ایران بوده است.

قدرت های غربی ایران را متهم می کنند که سعی دارد زیر پوشش برنامه های صلحجویانه انرژی، سلاح اتمی تولید کند. تهران این اتهام را رد می کند و تهدید کرده است با بستن تنگه هرمز به تحریم های جدید پاسخ خواهد داد.

XS
SM
MD
LG