لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۲

اخراج یک خبرنگار اسپانیایی از ایران


اخراج یک خبرنگار اسپانیایی از ایران
اخراج یک خبرنگار اسپانیایی از ایران

مقامات دولت جمهوری اسلامی ایران مجوز اقامت یک خبرنگار اسپانیایی مستقر در تهران را لغو کرده اند و به وی دو هفته فرصت داده اند تا ایران را ترک کند.

«سازمان گزارشگران بدون مرز» در بیانیه ای که روز سه شنبه ( ۱۲ اکتبر ) منتشر کرد، تصمیم دولت ایران برای اخراج آنجلس اسپینوسا، خبرنگار روزنامه اسپانیایی «ال پائیس» از تهران را محکوم کرده است.

بنا به گزارش این سازمان مدافع حقوق خبرنگاران، اجازه اقامت این خبرنگار اسپانیایی روز ۱۰ اکتبر لغو شده است و وی دو هفته فرصت دارد تهران را ترک کند.

آنجلس آسپینوسا طی پنج سال گذشته خبرنگار روزنامه اسپانیایی « ال پائیس » در تهران بوده است و مقامات دولت جمهوری اسلامی برای لغو اجازه اقامت و ادامه فعالیت های خبری وی توضیحی ارائه نکرده اند.

« سازمان گزارشگران بدون مرز » در بیانیه خود یادآوری کرده است خانم اسپینوسا پس از مصاحبه با احمد منتظری، فرزند آیت الله حسین علی منتظری در ماه ژوییه در قم دستگیر و کارت خبرنگاری وی توقیف شده بود.

اداره رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از توقیف کارت خبرنگاری خانم اسپینوسا به او گفته بود پس از بازگشت از تعطیلات تابستانی می تواند کارت خود را تحویل بگیرد.

در بیانیه « سازمان گزارشگران بدون مرز » آمده است مقامات جمهوری اسلامی پس از بازگشت ماه گذشته آنجلس اسپیونسا به ایران، گذرنامه وی را توقیف کردند اما گذرنامه وی را در حالی روز ۱۰ اکتبر به وی بازگرداندند که مهر اقامت وی در ایران باطل شده بود.

سازمان گزارشگران بدون مرز در پایان بیانیه خود، از اقدام مقامات جمهوری اسلامی در تداوم سرکوب فعالانه رسانه های ایران و سانسور مطبوعات خارجی به شدت انتقاد کرده است.

XS
SM
MD
LG