لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۱

سومین دیپلمات جمهوری اسلامی در اروپا تقاضای پناهندگی می کند


سومين ديپلمات ايرانی مخالف با سرکوب ناراضيان پس از انتخابات سال گذشته در اروپا روز دوشنبه اعلام کرد که از مقام خود در سفارت جمهوری اسلامی ايران در بلژيک، استعفاء کرده است. اين خبر چند ساعت پس از آن اعلام شد که مقام شماره دوم دفتر ايران در هلسنيکی، اعلام کرد که از فنلاند تقاضای پناهندگی کرده است.

فرزاد فرهنگيان در سفارت ايران در بروکسل روز جمعه از مقام خود استعفاء داد و به شهر اسلو پرواز کرد تا تقاضای پناهندگی خود را به دولت فنلاند، تسليم کند.

محمد رضا حيدری که پس از کناره گيری از مقام کنسولی خود در ژانويه در نروژ پناهندگی گرفته است استعفای آقای فرهنگيان را در بروکسل، تأييد کرد. آقای حيدری می گويد که اقای فرهنگيان از جنبش سبز که بعد از انتخابات پرسش برانگيز سال گذشته در ايران جريان يافت، حمايت می کند.

روز دوشنبه حسين عليزاده نيز که از مقام خود در سفارت جمهوری اسلامی در فنلاند کناره گيری کرده بود اعلام کرد که از کشور فنلاند تقاضای پناهندگی کرده است. وی گفت که ديگر نميتواند اين انتخابات تقلبی و کشته شدن مداوم مردم را تحمل کند. سفارت جمهوری اسلامی ايران در هلسينکی اعلام کرد که موعد مأموريت آقای عليزاده به سر رسيده بوده است.

XS
SM
MD
LG