لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۹

یک هزار کارگر پیمانی در معدن چادرملوی یزد اعتصاب کردند


اعتصاب دست‌کم یک هزار تن از کارگران پیمانی در معدن چادرملو در استان یزد
اعتصاب دست‌کم یک هزار تن از کارگران پیمانی در معدن چادرملو در استان یزد

اتحادیه آزاد کارگران ایران خبر داد که دست‌کم یک هزار تن از کارگران پیمانی چادرملو در استان یزد روز یکشنبه اول مرداد، در اعتراض به بی‌توجهی به مطالبات‌شان اعتصاب کردند.

بر اساس این گزارش، «کارگران شرکت آسفالت طوس که پیمانکار استخراج معدن است، دست به اعتصاب زدند و متعاقب آن، کارگران شرکت‌های زیرمجموعه‌ چادرملو، از جمله شرکت نسیم‌آوران پیمان حاتمی و شرکت خوان‌گستر جهانی نیز به اعتصاب پیوستند.»

در پی این اعتصاب، «تمام کارهای تولیدی چادرملو از جمله واحدهای سنگ‌شکن، ریک‌لایمر، خطوط تولید و بارگیری و همچنین خط کوه و تراک‌ها» متوقف شده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران اشاره کرد که مهمترین مطالبات کارگران اعتصابی، «افزایش دستمزد، پرداخت کامل سود سهام شرکت سها، همسان‌سازی دستمزد و تعلق بیمه تکمیلی» است.

در این ارتباط، خبرگزاری ایلنا به نقل از کارگران اعتصابی نوشت: «بخش قابل توجهی از دریافتی کارگران معدن به کارانه مربوط است و از آنجا که تولید پایین آمده، کارانه پرداختی به کارگران نیز کاهش یافته است.»

آنها افزودند که «خواستار افزایش دستمزد ماهانه براساس افزایش هزینه‌های زندگی» هستند.

این کارگران پیمانی همچنین با اشاره به داشتن مشکلات در مورد بیمه تکمیلی و خدمات رفاهی گفتند: خدمات بیمه تکمیلی ناکافی‌ است و نمی‌تواند نیازهای درمانی کارگران را برآورده کند.»

در سالیان اخیر، اعتراض‌های کارگری در مناطق مختلف ایران انجام شده است. دلایل این اعتراض‌ها که به شکل تجمع و اعتصاب بوده، پرداخت نشدن به موقع دستمزدها و بدتر شدن شرایط معیشتی هستند.

XS
SM
MD
LG