لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۳

صالحی در پاکستان در مورد مناسبات ايران و چين توضيح داد


صالحی در پاکستان در مورد مناسبات ايران و چين توضيح داد
صالحی در پاکستان در مورد مناسبات ايران و چين توضيح داد

وزير امور خارجه ايران که در راس يک هئيت تجاری به پاکستان سفر کرده است گفت که ايران از محدود شدن سرمايه گذاری چين در بخش انرژی نگران نيست. ايران می گويد عقب نشينی چين در سرمايه گذاری در بخش نفت و گاز در کشور برای جلب رضايت آمريکا و اجتناب از اعمال تحريم عليه شرکت های بزرگ انرژی خود بوده است.

علی اکبر صالحی، وزير امور خارجه ايران، برای گفتگو با متحد آمريکا، پاکستان، پيرامون انرژی، کشاورزی و روابط بانکی با آن کشور، در پاکستان به سر می برد.

آقای صالحی در يک مصاحبه مطبوعاتی با وزير دارايی پاکستان، تلاش کرد تصميم چين را کم اهميت جلوه دهد و اظهار داشت: چينی ها بسيار در ايران فعال هستند. خبر يک يا دو پروژه ممکن است به رسانه ها رسيده باشد، اما پروژه هايی که چين در حال انجام آن ها در ايران است، بيشمارند؛ بنابراين سرعت انجام يکی دو پروژه ممکن است کاهش پيدا کرده باشد، اما هيچ مشکلی نيست.

ايران به همکاری با چين نيازمند است زيرا چين تنها قدرت سياسی در صحنه بين المللی است که می تواند ميلياردها دلار برای نيازهای ايران در بخش انرژی سرمايه گذاری کند.

قدرت های غربی معتقدند برنامه های هسته ای ايران برای توليد سلاح های اتمی است. ايران می گويد، برای توليد برق به فعاليت های غنی سازی اورانيوم ادامه خواهد داد. مقامات ايران می گويند تا کنون اورانيوم ۲۰ درصدی توليد کرده اند و بزودی، تا چند ماه آينده، اين سوخت را به سوخت برای راکتور تحقيقاتی تهران، تبديل می کنند. بنابراين به گفته آنها، تا چند ماه ديگر موضوع مبادله سوخت ديگر معنی نخواهد داشت، زيرا ايران خود سوخت لازم را توليد خواهد کرد.

پروژه چند ميليارد دلاری خط لوله گاز ايران - پاکستان، ظاهراً در صدر گفتگوهای دو کشور قرار دارد. آقای صالحی در کنفرانس مطبوعاتی در پاکستان گفت، ايران سهم خود را در اين خط لوله ۲۷۰۰ کيلومتری انجام داده است و اين پروژه در انتظار تکميل از سوی پاکستانی ها است. وزير دارايی پاکستان نيز گفت، اين بخش قرار است با هزينه يک ميليارد و ششصد و ۵۰ ميليون دلاری تا سال ۲۰۱۴ تکميل شود.

XS
SM
MD
LG