لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۲

ایران یکی از ده دشمن بزرگ اینترنت در سال ۲۰۱۰ در جهان است


ایران یکی از ده دشمن بزرگ اینترنت در سال ۲۰۱۰ در جهان است
ایران یکی از ده دشمن بزرگ اینترنت در سال ۲۰۱۰ در جهان است

«سازمان گزارشگران بدون مرز» ایران را یکی از بزرگترین دشمنان اینترنت در سال ۲۰۱۰ خوانده است.

همزمان با ۲۱ اسفند، روز جهانی مبارزه با سانسور بر روی اینترنت، «سازمان گزارشگران بدون مرز» با انتشار بیانیه ای ایران را دشمن اینترنت و جمهوری اسلامی را مسئول سرکوب و تشدید کنترل اینترنت خوانده است.

در بیانیه این سازمان مدافع آزادی بیان آمده است: «حکومت ایران در دوره های تنش و تظاهرات اقدام به کند کردن سرعت اینترنت و اختلال و یا قطع کامل شبکه اینترنت و تلفن همراه کردند و همچنان به کارزار ضد رسانه های جدید ادامه می دهد و آن ها را به در خدمت منافع خارجیان بودن متهم می کند و چندین شهروند وب نگار نیز به مجازات اعدام محکوم شده اند.»

«سازمان گزارشگران بدون مرز» در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به اقدام جمهوری اسلامی در دی ماه سال ۱۳۸۹ در راه اندازی نخستین پلیس سایبری برای کنترل اینترنت می نویسد ارگان هایی همچون ارتش سایبری که ابراهیم جباری، فرمانده سپاه پاسداران مدیریت آن را به عهده دارد، مسئول سرکوب و کنترل شبکه های اینترنتی هستند که از سوی مقامات « آشوبگر » نامیده می شوند و این ارگان ها مسئول دستگیری صدها شهروند وب نگار را به عهده دارند.

براساس گزارش این سازمان، ایران هم اکنون یازده فعال فضای مجازی در ایران را زندانی کرده است و محکومیت نوید خانجانی، مسئول کمیته دانشجویان بهایی محروم به دوازده سال حبس تعزیری، بازداشت حسین رونقی ملکی، فعال حقوق بشر و مسئول کمیته مبارزه با سانسور در ایران در آذر ماه ۱۳۸۸ از جمله این سرکوب ها قلمداد می شوند.

در گزارش «سازمان گزارشگران بدون مرز» همچنین به محکومیت سعید ملک پور، برنامه نویس سایت های اینترنتی مقیم کانادا و وحید اصغری، دانسجوی رشته مهندس انفورماتیک و اتهام آن ها به راه اندازی سایت های غیراخلاقی و ضداسلامی و محکومیت هر دو جوان به اعدام اشاره شده است.

این نهاد مدافع آزادی بیان همچنین کندی سرعت اینترنت در ایران را از جمله دیگر موانع پیش روی کاربران اینترنتی در ایران خوانده و تاکید کرده است براساس آمارهای سازمان سنجش سرعت، ایران در بین ۱۸۵ کشور جهان از نظر سرعت اتصال به اینترنت در رده ۱۷۶ قرار دارد.

ارقام «سازمان گزارشگران بدون مرز» حاکی از آن است که در ایران بیش از دو میلیون و هشتصد هزار کاربر اینترنتی وجود دارد که علیرغم مشکلات موجود در زمره پویاترین کاربران اینترنتی حهان هستند.

سازمان گزارشگران بدون مرز خاطرنشان کرده است علاوه بر جمهوری اسلامی ایران، برمه، چین، کوبا، کره شمالی، ویتنام، عربستان سعودی، سوریه، ترکمنستان و ازبکستان از دشمنان اینترنت به شمار می‌رود که با سرکوب و بازداشت فعالان اینترنتی، گسترش سانسور در اینترنت و ایجاد اختلال و کندی در آن، محیط اینترنت را به شدت کنترل می‌کنند.

XS
SM
MD
LG