لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

هشدار تهران در مورد سفر اتباع ایرانی به کانادا


هشدار تهران در مورد سفر اتباع ایرانی به کانادا
هشدار تهران در مورد سفر اتباع ایرانی به کانادا

پرس تی وی، تلویزیون انگلیسی زبان جمهوری اسلامی از هشدار وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی به اتباع ایرانی خبر داده است که قصد سفر به کانادا را دارند.

بنا به گزارش پرس تی وی، وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی روز سه شنبه ( ۱۶ نوامبر) بیانیه ای منتشر کرده و از اتباع ایرانی که قصد سفر به کانادا دارند خواسته است تا احتیاط به خرج دهند.

در این بیانیه به اتباع ایرانی هشدار داده شده است «موج اسلام هراسی در کشورهای غربی توسعه یافته است و همزمان با اخراج تعدادی از مسلمانان، به ویژه اتباع ایرانی به بهانه های مختلف، قربانیان بیشتری می گیرد».

بیانیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در شرایطی منتشر شده است که کانادا طی سال های اخیر به نقض گسترده حقوق بشر و سرکوب شهروندان ایرانی اعتراض کرده و از تهران خواسته است تا به تعهدات بین المللی خود مبنی بر رعایت حقوق بشر احترام بگذارد.

پرس تی وی، به نقل از این بیانیه گزارش داده است اتاوا به طور فعالانه با تلاش اتباع ایرانی که در پی اجرای عدالت در نظام قضایی کانادا هستند، مقابله می کند.

در بیانیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی به افزایش نرخ جرم و جنایت در کانادا اشاره شده و آمده است احتمال دارد بازدیدکنندگان ایرانی، قربانی جنایت های متعدد در این کشور شوند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «بسیاری از مسلمانان، به ویژه ایرانیان از حقوق سیاسی و اجتماعی خود محروم شده اند و پلیس کانادا از پیگیری پرونده های شکایت ایرانیان مقیم کانادا ناتوان است». در بیانیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی به جزئیات موارد نقض حقوق ایرانیان و شکایت های مطرح شده از جانب آن ها در دادگاه های کانادا اشاره نشده است.

به نظر می رسد انتشار بیانیه اخیر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، نوعی واکنش انتقام جویانه نسبت به اقدامات کانادا برای حمایت از تحریم های سازمان ملل علیه ایران، ممانعت از عضویت این کشور در هیات اجرایی نهاد «زنان سازمان ملل» و اعتراض اتاوا به صدور احکام قضایی سنگین برای شهروندان ایرانی و به ویژه زنان باشد.

چندی پیش تهران درباره سفر به فرانسه نیز به شهروندان ایرانی هشدار داد و گفت موج اعتراض ها و اعتصاب های عمومی سراسر فرانسه را فرا گرفته است. کارشناسان سیاسی و تحلیلگران گفته بودند که این اقدام تهران، با انگیزه های تلافی جویانه به دلیل حمایت پاریس از صدور و اجرای تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران است.

XS
SM
MD
LG