لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۰

ایران کاردار کانادا را به وزارت امور خارجه احضار کرد


ایران کاردار کانادا را به وزارت امور خارجه احضار کرد
ایران کاردار کانادا را به وزارت امور خارجه احضار کرد

ایران در اعتراض به نقض حقوق بومیان کانادا، کاردار اتاوا در تهران را احضار کرد.

رسانه های وابسته به دولت جمهوری اسلامی گزارش داده اند «در پی نگرانی های فزاینده پیرامون وضعیت شهروندان بومی کانادا»، ایران کاردار اتاوا در تهران را احضار کرده است.

براساس گزارش شبکه تلویزیونی پرس تی وی، وزارت امور خارجه ایران روز سه شنبه ۱۲ دی دنیس هورک، کاردار سفارت کانادا در تهران را احضار کرده است تا مراتب نگرانی تهران از نقض حقوق مردم بومی کانادا را به اطلاع دولتمردان کشورش برساند.

بر پایه این گزارش، وزارت امور خارجه ایران به گزارش نماینده ویژه سازمان ملل متحد در مورد حقوق مردم بومی و شرایط بحرانی اجتماعی و اقتصادی جوامع بومی کانادا اشاره کرده است.

در شرایطی که طی چند سال گذشته و به ویژه پس از قتل زهرا کاظمی، عکاس و خبرنگار کانادایی ایرانی در زندان اوین، مناسبات کانادا و ایران به شدت به تیرگی گراییده است و دولتمردان دو کشور به کرات یکدیگر را به نقض حقوق بشر شهروندانشان متهم می کنند، ژوزف لاوئی، سخنگوی جان برد، وزیر امور خارجه کانادا موضع گیری اخیر تهران را «بالاترین سطح نفاق و دورویی» خوانده است.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است: «همانگونه که در این گزارش اشاره شده است شرایط اسف بار آموزشی، اقتصادی و حرفه ای مردم بومی کانادا، نقض حقوق ابتدایی آن ها است و از اتاوا خواسته است تا در اسرع وقت به بازرسان سازمان ملل متحد اجازه دهد از محل اقامت مردمان بومی بازدید کنند و فعالیت گروه های بین المللی مدافع حقوق بشر را تسهیل کنند.»

سخنگوی وزیر امور خارجه کانادا در پاسخ گزنده ای در باره اتهامات تهران گفته است «این که ایران در مورد رعایت حقوق بشر سخن سرایی و موعظه کند، ایده بسیار ابلهانه و تمسخرآمیز است.»

ایران همچنین از دولت کانادا خواسته است تا به تعهدات بین المللی خود عمل کند و برای یافتن یک راهکار دائمی برای مشکلات جوامع بومی، با آن ها همکاری کند.

این مقام وزارت امور خارجه کانادا خاطرنشان کرده است: «واقعاً تاسف آور است که حکومت تهران تصمیم گرفته است تا کمبودهای داخلی خود را نادیده بیانگارد و برای منحرف کردن افکار عمومی به چنین اقدامات نامعقولانه ای دست بزند.»


XS
SM
MD
LG