لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۰

ايران نخستين نيروگاه اتمی خود را افتتاح می کند


متخصصان تکنولوژی اتمی در ايران امروز، شنبه، فرآيند سوختگذاری را در نخستين نيروگاه اتمی کشور، آغاز کردند.

تلويزيون جمهوری اسلامی ايران ويديويی از مقامات ايرانی و روسی با روپوش های سفيد آزمايشگاهی نشان می دهد که طی مراسم آغاز به کار رآکتور بوشهر، در حال بازديد از اين تأسيسات هستند.

در يک کنفرانس مطبوعاتی در محل نيروگاه بوشهر، علی اکبر صالحی، رييس سازمان انرژی اتمی ايران، اظهار داشت که اکنون «لحظه ای تاريخی» است. آقای صالحی همچنين مراتب امتنان خود را از روسيه، ابراز نمود. وی گفت که اين تأسيسات سمبل برنامه اتمی صلح اميز ايران است. سرگئی کرينکو، رييس شرکت اتمی دولتی روسيه، در ميان شخصيت هايی است که در مراسم گشايش تأسيسات بوشهر در جنوب ايران، حضور دارند.

يک سخنگوی سازمان انرژی اتمی ايران می گويد سوختگذاری رآکتور بوشهر تا تاريخ ۲۲ سپتامبر، کامل خواهد شد. وی می گويد که نيروگاه در وحله نخست ۵۰۰ مگاوات برق توليد خواهد کرد اما ظرفيت توليد آن به ۱۰۰۰ مگاوات، افزايش خواهد يافت.

روسيه به ساختن نيروگاه بوشهر کمک کرده و سوخت رآکتور را نيز فراهم می کند. روز جمعه سرگئی ريابکوف، قائم مقام وزير امور خارجه روسيه، به جامعه بين المللی اطمينان داد که ایران قادر نخواهد بود از سوخت نیروگاه اتمی برای ساختن اسلحه استفاده کند.

آقای ريابکوف به خبرگزاری اینترفکس گفت روسیه سوخت را برای رآکتور تحویل خواهد داد و سپس سوخت مصرف شده را بر اساس مقررات پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی، بازیافت خواهد کرد. وی افزود «تضمین های ۱۰۰ درصدی» وجود دارد که استفاده از نیروگاه اتمی بوشهر صلحجویانه خواهد بود.

بسياری از کشورهای جامعه بين المللی مظنون هستند که ايران در پی توليد سلاح های اتمی است. جمهوری اسلامی ايران مصراً می گويد که برنامه اتمی کشور صرفاً برای مقاصد صلح آميز است.

XS
SM
MD
LG