لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۰

استقبال از افزودن نام مقامات ایرانی ناقض حقوق بشر در فهرست سیاه آمریکا و اروپا


استقبال از افزودن نام مقامات ایرانی ناقض حقوق بشر در فهرست سیاه آمریکا و اروپا
استقبال از افزودن نام مقامات ایرانی ناقض حقوق بشر در فهرست سیاه آمریکا و اروپا

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» از تصمیم ایالات متحده برای قرار دادن نام دادستان و فرمانده نیروهای بسیج تهران در فهرست سیاه ناقضان حقوق بشر و نیز انتشار گزارش هایی در مورد تصمیم شش کشور عضو اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم های هدف دارعلیه مقامات ایران که مرتکب نقض آشکار و جدی حقوق بشر شده اند، استقبال کرد.

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» بر درخواست خود از دولت های سراسر جهان برای قرار دادن مقامات ایرانی ناقض حقوق بشر در فهرست سیاه کشورهایشان تصریح کرد.

بنا به گزارش های منتشر شده بریتانیا، فرانسه، آلمان، یونان، جمهوری چک و هلند از جمله کشورهایی هستند که از تحریم های اتحادیه اروپا ( علیه ایران ) استقبال کرده اند.

این نهاد مدافع حقوق بشر در بیانیه روز چهارشنبه ( ٢٣ فوریه )، ضمن اشاره ویژه به کشورهای کانادا، مالزی، امارات متحده عربی و تایلند که احتمال انتقال دارایی های مقامات ایرانی ناقض حقوق بشر و یا سفر آن ها به این کشورها بسیار زیاد است، خواسته است تا دارایی هایی این اتباع ایرانی را مسدود و آنان را از ورود به کشورهایشان را منع کنند.

هادی قائمی، سخنگوی «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» خاطرنشان کرده است: «در شرایطی که شهروندان ایران و سراسر خاورمیانه برای احقاق حقوق خود مبارزه می کنند، تحریم های کشورهای عضو اتحادیه اروپا علیه این عاملان به مردم ایران نشان خواهد داد که اروپا شرایط اسف بار و دردآور آن ها را درک می کند و در تلاش است تا به بهبود وضعیت آن ها کمک کند.»

آقای قائمی افزوده است: «تداوم و رو به وخامت گذاشتن بحران حقوق بشر در ایران اعضای جامعه بین الملل را ملزم می کند تا اقداماتی اتخاذ کنند که نه تنها نمایانگر محکومیت اخلاقی است، بلکه تاثیر پایا و جدی دارند.»

سخنگوی کمپین افزوده است طی اعتراض های مسالمت آمیز روز ٢٥ بهمن و ١ اسفند سال جاری در ایران، ١٥٠٠ نفر به طور خودسرانه بازداشت شدند و در معرض خطر اتهامات سنگین قرار دارند.

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» ضمن استقبال از تصمیم ایالات متحده برای قرار دادن اسامی عباس جعفری دولت آبادی، دادستان کل تهران و محمد رضا نقدی، فرمانده نیروهای بسیج به نقش کلیدی این دو مقام ایرانی در نقض برنامه ریزی شده حقوق مردم ایران و بازداشت و آزار و اذیت فعالان و معترضان و محکومیت آن ها به بازداشت های طولانی و اعدام اشاره می کند.

هادی قائمی در این بیانیه یادآوری کرده است امضای دولت آبادی زیر تمامی احکامی صادر شده علیه ناراضیان در تهران وجود دارد و نقش او در زیر پا گذاشتن حقوق زندانیان غیرقابل انکار است.

وی افزوده است دولت آبادی از جمله مقامات ایرانی مسئول موج اعدام بیش از ١١٠ ایرانی است که از اوایل سال ٢٠١١ تاکنون کشته شده اند.

در بخش دیگری از بیانیه این سازمان مدافع حقوق بشر در ایران به نقش فرمانده بسیج اشاره شده و آمده است رهبری بسیج، تحت فرماندهی نقدی هزاران تن از نوجوانان فقیر و آسیب پذیر ایران را مورد سوء استفاده قرار داده است و در نهایت این افراد به کودک سرباز و قربانیانی بدل شدند که جوانان ایرانی را قربانی سیاست های جنایتکارانه و انحرافی مقامات این سازمان کردند.

در پایان این بیانیه آمده است: «هدف قرار دادن مقامات ایرانی که در نقض آشکار حقوق بشر دست داشته اند، شیوه موثر و قوی جامعه بین الملل برای واکنش به بحران آشکار حقوق بشر در این کشور خواهد بود.»

XS
SM
MD
LG