لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۹

اقامت دومین چهره جنجالی اختلاس سه هزار میلیارد تومانی بانک های ایران در کانادا


اقامت دومین چهره جنجالی اختلاس سه هزار میلیارد تومانی بانک های ایران در کانادا

روزنامه کانادایی گلوب اند میل از حضور دومین مقام ایرانی دست اندر کار در پرونده اختلاس چندین میلیارد دلاری بانک های ایران در کانادا پرده برداشته است.

گلوب اند میل روز دوشنبه (۱۰ آبان) گزارش داد دومین چهره ایرانی پرونده اختلاس بانکی که بنیان «محافل سیاسی و اقتصادی ایران را به لرزه درآورده است، در کانادا اقامت دارد».

محمود رضا خاوری، مدیر عامل پیشین بانک ملی ایران نیز که از تابعیت دوگانه ایران و کانادا برخوردار است، پس از استعفا از مقام خود در ایران به کانادا سفر کرده و هم اکنون در تورنتو اقامت دارد.

گلوب اند میل می نویسد یکی از اقوام مهرگان امیرخسروی، یکی از چندین برادری که چهره اصلی اختلاس و در مرکز پرونده رسوایی مالی بانک های ایران بوده، تایید کرده که این مرد ایرانی مقیم کانادا تابستان سال جاری و یک یا دو ماه پیش از علنی شدن اتهامات اختلاس مالی به مونترال کوچ کرده است.

این روزنامه می نویسد محمد علی عبدالله زاده، یکی از اقوام نزدیک آقای امیرخسروی در مصاحبه ای گفته است این زوج ایرانی که فرزندانشان در مونترال تحصیل می کنند، روادید قانونی ورود به کانادا را اخذ کرده و پیش از اعلام خبر اختلاس چندین میلیارد دلاری بانک های ایران وارد این کشور شده اند. این نشریه کانادایی در بخش دیگری از مقاله خاطرنشان کرده است که «هفته»، هفته نامه فارسی زبان چاپ مونترال برای اولین بار از خبر حضور مهرگان امیرخسروی و خانواده وی در کانادا پرده برداشت و عکس های این خانواده را در حالی چاپ کرده است که دفتر اداره مهاجرت در استان کبک را ترک می کردند.

گلوب اند میل در یادداشت خود می افزاید: «اسناد و مدارک ملکی این خانواده نشان می دهد که هیوا، دختر آقای امیرخسروی، دانشجوی یکی از دانشکده های مونترال در ماه ژوییه خانه ای به ارزش ۹۸۰ هزار دلار در این شهر خریداری کرده است».

براساس گزارش این روزنامه کانادایی، مردی که خود را امیرخسروی معرفی کرده بوده و در این منزل اقامت داشته به خبرنگار گلوب اند میل گفته است که سه ماه پیش وارد کانادا شده است. وی از پاسخ به سایر پرسش های این خبرنگار کانادایی خودداری کرده است.

گلوب اند میل در ادامه این مقاله می افزاید: «ماه آفرید، برادر آقای امیرخسروی به اتهام دست داشتن در پرونده اختلاس ۲/۶ میلیارد دلاری بانک های ایران در تهران بازداشت شده است. رسانه های ایران از مسدود شدن دارایی های این خانواده از سوی بانک مرکزی کشور خبر داده اند.»

محمود رضا خاوری ماه گذشته در کشاکش پرونده اختلاس ۲/۶ میلیارد دلاری بانک های ایران از سمت خود در مقام رییس بانک ملی استعفا داد و در تورنتو، شهری که در آن یک خانه مجلل سه میلیون دلاری به نام وی ثبت شده است، سکونت گزید.

رسانه های کانادا از تحقیق اتاوا در مورد حضور محمود رضا خاوری، مدیر عامل پیشین بانک ملی ایران، اقامت او در این کشور و شیوه اخذ گذرنامه کانادایی وی خبر داده اند.

مقام های دولت کانادا تاکنون در مورد حضور آقای خاوری در کانادا، پرونده اختلاس بانک های ایران سکوت کامل اختیار کرده است اما برخی از رسانه های این کشور گزارش دادند احتمال دارد وزارت مهاجرت و شهروندی دولت فدرال در مورد پرونده شهروندی این مقام پیشین دولت جمهوری اسلامی تحقیق کند.

XS
SM
MD
LG