لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۲

سرمايه گذاری در نيروگاه ارمنستان بطور کامل از سوی ايران خواهد بود


سرمايه گذاری در نيروگاه ارمنستان بطور کامل از سوی ايران خواهد بود
سرمايه گذاری در نيروگاه ارمنستان بطور کامل از سوی ايران خواهد بود

سرژ سرکيسيان، رييس ‌جمهوری ارمنستان، برای شرکت در دومین جشن جهانی نوروز به تهران رفته بود.

پیش از این سفر سفیر ارمنستان در دیدار با یک مقام وزارت صنایع و معادن ایران وعده داده بود که با سفر رييس جمهور کشور متبوع وی به تهران زمینه های همکاری بیشتر صنعتی و اقتصادی میان دو کشور فراهم می شود.

وزیر انرژی ارمنستان روز دوشنبه به خبرگزاری ایسنا گفت ایجاد سومین خط انتقال برق فشار قوی بین ایران و ارمنستان در دستور کار است و بزودی ساخت نیروگاه آبی بر روی رودخانه ارس با همکاری ارمنستان و ایران آغاز می شود. وزیر انرژی ارمنستان می گوید تنها ایران و ارمنستان هستند که می توانند در منطقه نقش اپراتوری انرژی را ایفا کنند و برنامه ارمنستان در همین راستا است.

احداث نیروگاه آبی بر روی رودخانه ارس از سال ۲۰۱۲ آغاز می شود و ۵ سال به طول خواهد انجامید. برق تولیدی این نیروگاه با قدرت ۲۳۰ کیلو وات به ایران ارسال خواهد شد؛ این شیوه استفاده ۱۵ سال تداوم خواهد داشت و سپس نیروگاه بدون چشم داشت ایران، به ارمنستان تحویل داده خواهد شد. هزینه ۳۲۳ میلیون دلاری ساخت این نیروگاه به طور کامل از سوی سرمایه گذار ایرانی تامین خواهد شد.

بهمن ماه گذشته وزیر نفت ایران از تفاهم دوکشور ایران و ارمنستان برای احداث خط لوله برای انتقال فرآورده های نفتی از تبریز به ارمنستان خبر داده بود. احداث اين خط لوله حدود ۲ سال طول خواهد كشيد. وزير انرژي ارمنستان همچنین از آمادگی روسیه برای حضور در احداث خط لوله انتقال نفت از ايران به ارمنستان و پايانه فرآورده هاي نفتي به ميزان ۱۰ درصد خبر داده است.

ایران همچنین اعلام کرد که آماده تامین سوخت نیروگاه هسته ای جدید ارمنستان است. رييس نیروگاه هسته ای ارمنستان می گويد که نیروگاه هسته ای کنونی ارمنستان از سال ۲۰۱۶ بتدریج متوقف می شود و احداث نیروگاه هسته ای جدید در این کشور از سال ۲۰۱۱ آغاز خواهد شد.

۸۰ درصد همکاری بین ایران و ارمنستان در بخش انرژی است و میزان همکاری این دو کشور ۴۵۰ میلیون دلار است.

XS
SM
MD
LG