لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۶

تأثير منفی توطئه ترور بر مناسبات ايران و دنيای عرب


تأثير منفی توطئه ترور بر مناسبات ايران و دنيای عرب
تأثير منفی توطئه ترور بر مناسبات ايران و دنيای عرب

دبير کل اتحاديه عرب از توافق اسراييل و حماس در تبادل زندانيان که به آزادی گيلاد شاليت، سرباز اسراييلی، و بيش از يک هزار زندانی فلسطينی خواهد انجاميد، استقبال کرد.

در همين حال سفير عربستان در مصر در حاشيه جلسه اتحاديه عرب گفت: دخالت ايران در کمک به توطئه ترور سفير عربستان سعودی در آمريکا، تاثير منفی بر روابط ايران با جهان عرب داشته است.

اتحاديه عرب از مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواست، برای تحقيق در خصوص وضعيت فلسطينی های زندانی در اسراييل اقدام کند. قرار است مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اين درخواست را به دادگاه بين المللی جنايی در لاهه، ارجاع کند.

عيسی قراقی، وزير امور زندانيان فلسطين، گفت: جلسه اتحاديه عرب به نتايج مشخصی رسيد. تسليم تقاضايی به مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای تحقيق پيرامون وضعيت قانونی زندانيان فلسطينی و عرب در اسراييل و ارجاع اين تقاضا به دادگاه لاهه و همچنين به حقوق بين المللی بشردوستانه و کنوانسيون ژنو. اين يک تصميم استراتژيک است.

جلسه اتحاديه عرب در شرايطی برگزار شد که زندانيان فلسطينی در زندان های اسراييل دست به اعتصاب غذا زده اند و اسراييل و حماس بر سر تبادل زندانيان توافق کرده اند. گيلاد شاليت که ۵ سال در اسارت حماس بوده است با بيش از يک هزار زندانی فلسطينی مبادله خواهد شد. قرار است تبادل زندانيان هفته آينده در مصر صورت گيرد و شامل دو مرحله خواهد بود.

نبيل العرابی، دبير کل اتحاديه عرب، نيز در حاشيه اين جلسه به مسئوليت جهانی در احترام به حقوق کشورها اشاره کرده و توضيح داد: بند اول همه کنوانسيون ها می گويد، همه کشورها در جهان بايد به ديگر کشورها احترام بگذارند و ضامن اين احترام باشند. بنابراين، همه کشورهای جهان مسئوليت دسته جمعی دارند که در رعايت احترام به يکديگر نقش داشته باشند. ما کشورهای عرب بايد اين مسئوليت جهانی را به جهان يادآوری کنيم. زيرا کشورهايی هستند که در خصوص حقوق بشر ادعا دارند و بايد اين ادعا را ثابت کنند.

در جلسه اتحاديه عرب همچنين در ارتباط با کشف توطئه ايران برای ترور سفير عربستان سعودی در آمريکا بحث و تبادل نظر شد. احمد قتان، سفير عربستان سعودی در مصر، به صدور بيانيه ای در اين ارتباط اشاره کرد و گفت: شورا طی بيانيه ای موضوع اقدام ايران برای کمک به ترور سفير عربستان سعودی در آمريکا را محکوم کرد، اقدامی که عليه توافق های بين المللی است و بر روابط ايران با جهان عرب به طور کل، و کشورهای خليج فارس به طور مشخص، تاثير منفی گذاشته است.

XS
SM
MD
LG