لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۱

درخواست کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران برای لغو حکم اعدام شهروند آمریکایی


درخواست کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران برای لغو حکم اعدام شهروند آمریکایی
درخواست کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران برای لغو حکم اعدام شهروند آمریکایی

یک سازمان مدافع حقوق بشر در ایران از قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران خواسته است تا فوراً حکم اعدام امیر میرزایی حکمتی، شهروند آمریکایی ایرانی تبار را لغو کند.

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» از مقامات قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران خواسته است تا برای امیر میرزایی حکمتی، شهروند آمریکایی ایرانی یک دادگاه عادلانه برگزار کنند و اجازه دهند وی به طور کامل به وکیل دسترسی داشته باشد.

این سازمان مدافع حقوق بشر همچنین خواستار پایان دادن به بیش از چهار ماه انزوا و فقدان شفافیت در مورد بازداشت و محاکمه وی شده است.

امیر میرزایی حکمتی چهار ماه پیش در ایران دستگیر و به جاسوسی متهم شد.

اولین جلسه دادگاه آقای حکمتی اواخر ماه گذشته میلادی در شعبه پانزدهم دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شد. مقامات قضایی ایران روز دوشنبه ۱۹ دی ماه برای وی حکم اعدام صادر کردند.

هادی قائمی، سخنگوی «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» در بیانیه ای که این سازمان مستقر در نیویورک روز دوشنبه در همین مورد منتشر کرد، گفته است: «ما به شدت نگران صدور این حکم اعدام، مخفی کاری و تداوم فقدان شفافیت پیرامون محاکمه امیر حکمتی، شهروند ایرانی آمریکایی هستیم.»

وی خاطرنشان کرده است ما از قوه قضاییه ایران می خواهیم تا در روند قضایی و حقوقی رسیدگی به این پرونده استانداردهای بین المللی را رعایت کند و اجازه دهد ناظران مستقل در جلسه دادگاه تجدیدنظر وی حضور یابند.

عبدالقاسم صلواتی، قاضی دادگاه این جوان ایرانی آمریکایی را از حق داشتن وکیلی که خانواده وی تعیین کرده بودند، محروم کرد. یک وکیل تسخیری که از سوی دادگاه منصوب شده است، هم اکنون وکالت آقای حکمتی را به عهده دارد.

در بخشی از بیانیه این نهاد مدافع حقوق بشر در ایران آمده است قاضی صلواتی یکی از بدنام ترین قضاتی بوده که احکام غیرقانونی و مجازات های شدیدی را برای ده ها زندانی سیاسی، فعال حقوق بشر و معترض آرام صادر کرده است. او بیش از صد زندانی سیاسی را به زندان های طولانی مدت محکوم و برای حداقل نه نفر حکم اعدام صادر کرده و نام «قاضی مرگ» برای خود رقم زده است.

در بیانیه کمپین از یک منبع نزدیک به خانواده آقای حکمتی نقل شده است که این شهروند آمریکایی برای اولین بار پانزدهم اوت سال ۲۰۱۱ برای دیدار با اعضای خانواده اش وارد ایران شد. او روز ۲۹ اوت همان سال به اتهام جاسوسی بازداشت شد.

این منبع گفته است: «زمانی که در بخش حافظ منافع ایران در سفارت پاکستان در واشنگتن دی سی برای دریافت گذرنامه خود و ورود به ایران اقدام کرد، به وی اطمینان داده شده که مشاغل پیشین او در دولت ایالات متحده ممانعتی برای سفر او به ایران ایجاد نخواهند کرد و وی با مشکلی مواجه نمی شود.»

این منبع نزدیک به خانواده آقای حکمتی در گفتگو با کمپین افزوده است «در طی دورانی که امیر حکمتی بازداشت شده است مقامات ایران با اعمال فشار بر خانواده وی، ضمن این که به آن ها اطمینان داده بودند وی به زودی آزاد خواهد شد، از آن ها خواسته بودند تا با رسانه ها مصاحبه نکنند و سکوت اختیار کنند. امیر حکمتی به هنگام دستگیری و پس از بازداشت هرگز اجازه نیافت با اعضای خانواده اش در ایالات متحده تماس بگیرد.»

امیر میرزایی حکمتی روز ۲۷ دسامبر در تلویزیون دولتی کشور حاضر شد و به اتهام جاسوسی اعتراف کرد.

هادی قائمی، سخنگوی «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» در پایان این بیانیه گفته است «قوه قضاییه ایران بر پایه شواهدی که فقط خود آن ها در اختیار دارند، ادعا کرده امیر حکمتی یک جاسوس است، این شواهد باید علنی شوند و عملکرد قوه قضاییه باید کاملاً شفاف باشد. اگر چنین اتهامی بر اساس شواهد معتبر بود، دلیلی برای برگزاری جلسه دادگاه محاکمه وی پشت درهای بسته وجود نداشت. »

این اولین بار است که یک شهروند آمریکایی در ایران به اعدام محکوم می شود.

XS
SM
MD
LG