لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۶

هشدار کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در مورد اعمال خشونت نیروهای امنیتی علیه معترضان


هشدار کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در مورد اعمال خشونت نیروهای امنیتی علیه معترضان
هشدار کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در مورد اعمال خشونت نیروهای امنیتی علیه معترضان

همزمان با گردهمایی مردم ایران در شهرهای مختلف کشور در روز اول اسفند برای گرامیداشت هفتمین روز کشته شدن دو جوان ایرانی در گردهمایی های ۲۵ بهمن، «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» نسبت به توسل نیروهای امنیتی ایران به خشونت، مواد منفجره و گاز اشک آور علیه معترضان هشدار داده است.

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» روز یکشنبه ( ۱ اسفند ) با انتشار یک بیانیه فوری به نقل از یک شاهد عینی نوشته است در شرایطی که اعتراض های گسترده در سطح خیابان های اصلی شهر تهران شکل گرفته اند، نیروهای امنیتی برای پراکنده کردن جمعیت به گاز اشک آور و مواد منفجره متوسل شده اند.

در بیانیه آمده است با وحود حضور گسترده نیروهای امنیتی و پلیس در چهارراه های اصلی، جمعیت عظیم مردم از اوایل بعد از ظهر جمع شده اند و کماکان بر تعداد آن ها افزوده می شود.

یک شاهد عینی از گردهمایی مردم در سراسر شهر تهران و مشاهدات خود از میدان ولیعصر خبر داده و به این کمپین گفته است: «جمعیت های وسیعی در خیابان ها جمع شده اند و انتظار می رود تعداد آن ها با وجود بارش باران هم افزایش یابد.»

این شاهد عینی گفته است معترضان که شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می دهند، بسیار مصمم هستند تا در برابر فشار نیروهای امنیتی برای پراکنده کردن آن ها مقاومت کنند.

در بخشی دیگری از بیانیه «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» از یک شاهد عینی دیگر در خیابان میرداماد در تهران نقل شده است که نیروهای امنیتی علیه معترضان از مواد منفجره و مهمات استفاده کرده اند و گمان می رود یک نفر نیز کشته شده باشد. این شاهد عینی در تماس تلفنی خود گفته است «صدای شلیک گلوله از همه جا به گوش می رسد و جمعیت درحال دویدن در خیابان ها هستند.»

این کمپین همچنین گزارش هایی در مورد گردهمایی های اعتراضی در شهرهای بزرگ ایران همچون مشهد ( در اطراف خیابان راهنمایی )، شیراز ( در خیابان ملاصدرا)، اصفهان ( میدان انقلاب ) و تبریز ( میدان ساعت ) دریافت کرده است.

در این بیانیه به کاهش سرعت اینترنت در ایران اشاره شده است.

در پایان این بیانیه آمده است در حال حاضر جمعیت بزرگی در برابر ساختمان صدا و سیمای دولتی در تهران جمع شده است.

XS
SM
MD
LG