لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۳

گاردین: تجاوز به زندانیان سیاسی در ایران رایج است


گاردین: تجاوز به زندانیان سیاسی در ایران رایج است
گاردین: تجاوز به زندانیان سیاسی در ایران رایج است

وضعیت نامطلوب زندانیان سیاسی ،اختلاف اصول گرایان و تحریم ایران از اخبار مهمی است که در رسانه های جهان بازتاب داشته است.

روزنامه انگلیسی گاردین با استناد به نامه های زندانیان سیاسی ایران می نویسد زندان بانان ، مجرمان زندانی را تشویق می کنند به زنان زندانی سیاسی تجاوز کنند. این روزنامه تصریح کرده پدیده تجاوز در زندان های جمهوری اسلامی به شیوه مرسوم برای مجازات و تنبیه فعالان سیاسی مخالف رژیم تبدیل شده است. گاردین با اشاره به اینکه مقام های حکومت اسلامی چشمان خود را بر پدیده تجاوز جمعی به زنان زندانی می بندند، می نویسد زنانی که مورد تجاوز قرار می گیرند معمولا به خاطر حفظ آبرو در این باره سخنی نمی گویند و در وضعیتی که اختناق حاکم اجازه نمی دهد روزنامه ها دراین باره چیزی بنویسند نامه های زندانیان منبع خوبی برای آگاهی از وضعیت فاجعه بار صدها زندانی سیاسی درایران است.

روزنامه نیویورک تایمز درصفحه اول با انتشار خبر بازداشت محمد شریف ملک زاده از نزدیکان احمدی نژاد می نویسد به این فرد اتهام فساد مالی وعضویت درجریان انحرافی وارد شده است. نیویورک تایمز این اقدام را شکاف میان آیت اله خامنه ای و احمدی نژاد خوانده و رسانه ای شدن آن را امری غیرعادی تلقی کرده است. این روزنامه درعین حال پیش بینی می کند که این جریان به برکناری احمدی نژاد منجر نخواهد شد زیرا او به خوبی متوجه شده قدرت لازم برای مقابله با آیت اله خامنه ای را ندارد ضمن این که آقای خامنه ای به پیامدهای بد استیضاح و برکناری احمدی نژاد به خوبی آگاه است. وی ترجیح می دهد یک احمدی نژاد تضعیف شده در مقام ریاست جمهوری باقی بماند تا این که با برکناری او رژیم را با بی ثباتی رو به رو سازد .

وال استریت جورنال با اشاره به تحریم شرکت ها و افراد بیشتری در ایران از سوی دولت آمریکا می نویسدهواپیمائی ملی ایران به اتهام کمک به سپاه پاسداران درنقل و انتقال موشک وسایر جنگ افزارها به مناطقی درخاورمیانه از جمله سوریه مورد تحریم آمریکا قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG